Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hortenzija - Hydrangea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hortenzija - Hydrangea

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2526272829 38>
Korisnik
Poruka
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 00:48
Ni moje hortenzije nisu cvale ove godine.Uvijek su na istom mjestu,mislim sa je kod mene problem u orezivanju.Do sad sam to sama radila ,a ove godine se upetljala susjeda(smajlićkojisekezi)i uprskala stvar.Hortanzije su u zajedničkom dvorištu pa koliko su moje toliko su i njene.Ove godine moram biti brža.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 06:56
a moju ogromnu je nekidan polomila tramuntana...
ne cijelu, naravno, ali sa zapadne strane je sad rupa

ne znam zašto ne cvatu, ako su dovoljno stare, trebale bi... mmoja nije cvjetala jedino prve godine, nakon što sam je zakorjenila... možda godinu, dvije

i lani je slabo cvjetala jer sam je orezala tek u kasnu zimu i pokidala joj grane s zametnutim pupoljcima
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2012 u 07:49
moju su upravo zgazili nepazljivi klinci...nadam se oporavku .....
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 22:38
Originalno poslano od člana vijolica vijolica napisao:

Ni moje hortenzije nisu cvale ove godine.Uvijek su na istom mjestu,mislim sa je kod mene problem u orezivanju.Do sad sam to sama radila ,a ove godine se upetljala susjeda(smajlićkojisekezi)i uprskala stvar.Hortanzije su u zajedničkom dvorištu pa koliko su moje toliko su i njene.Ove godine moram biti brža.


iskezi se ti na nju, pa drugi put neće bit tako ažurna..
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 00:37
Morat ću to napraviti,imaš pravo.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:41
Originalno poslano od člana vijolica vijolica napisao:

Ni moje hortenzije nisu cvale ove godine.Uvijek su na istom mjestu,mislim sa je kod mene problem u orezivanju.Do sad sam to sama radila ,a ove godine se upetljala susjeda(smajlićkojisekezi)i uprskala stvar.Hortanzije su u zajedničkom dvorištu pa koliko su moje toliko su i njene.Ove godine moram biti brža.

Hortenzije neće cvjetati ako im orežemo stare grane.One cvjetaju na starim granama.Ne treba ih orezivati previše i pogotovo ne one grane  gdje je bio cvjet.
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 14:19
Ne bi se složio da hortenzija neće cvjetati ako se jako oreže (stare grane).
Mi smo isprobavali rezidbu u kasnu jesen, rano proljeće i uvijek cvate kao luda. Štoviše poželjno je odstraniti stare odrvenjele grane .
Neka se sve zeleni
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 14:32
ova nije nikako rezana par godina, ovo je slika nakon cvitanja.....dan danas ima ovako zelene glave na sebi


što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 14:33
ova je rezana u cc veljaći...jako malo...

što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
hortyman View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hortyman Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 04:31
Dragi svi,
nov sam i na forumu i u cvijecu, pa budite njezni :) uglavnom, prekjucer sam stavio reznice hortenzije u zemlju i podrum, imaju dosta vode, kupio sam i neonsko svjetlo da im nadomjesti sunce kojeg bas i nema.. zanimaju me vase prognoze, koliko je realno da se prime na pocetku zime? podrum je btw. topliji od sobne temperature bez upaljenog grijanja i prilicno vlazan.. hvala!
Na vrh
Medvjed34 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1640
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Medvjed34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 05:34
Nisam pokušavao, ali mislim da se reznice Hortenzije trebaju piknuti u proljeće, a svakako je bitno da se uzimaju s grana koje ne cvatu. Prema nekim uputama treba svakako bit na toplom i potrebno joj je dosta vlage, ali treba paziti da u podlošku ne ostaje voda. Za reznice se uzima dio stabljike od desetak centimetara sa dva para lista i izbojem, otkloni se donji par listova i ubode reznicu u mješavinu pjeska i treseta (može i samo pjesak) tako da listovi budu pri zemlji.
Živi svaki dan kao da ti je prvi
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 09:20
Ovog sam proljeća dobila na poklon od naše natalije desetak reznica hortenzije. Iako sam bila uvjerena da meni ne polazi zarukom njihov uzgoj, svih deset su se zakorijenile. Postupak zakorjenjevanja bio je upravo onakav kako ko Medvjed34 opisuje. Dakle ipak proljeće. Malo toga se može zakorijeniti u jesen.

Moje reznice sam nakon zakorjenjivanja zasadila u vrt. Sad su visoke nekih 20 cm i vrlo lijepo izgledaju. Medjutim, nisam sigurna da li ih trebam preko zime zaštiti. Iako dobro podnose niske temperature mislim da su premlade za kontinentalne minuse.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 12:15
ja sam prošle jeseni zakorjenila hortenziju. cijelu zimu mi je stajala vani pod bocom! ja sam na jugu, mislim da bi na kontinentu trebalo unijeti unutra svakako na svijetlo mjesto!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 12:26
Ok, ako je već u posudi, ali moje su sve posađene u vrt!?
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 12:52
Može i u jesen, drvenastim reznicama. Više reznica posadi se jednu do druge u posudu sa pijeskom i pokrije se bocom. Do proljeća će se ožiliti.
Mislim da je čak uspješnije nego u proljeće. 
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 15:01
Ja sam prije otprilike mjesec dana piknula reznice hortenzije u teglu, u uobičajenu zemlju za balkonske biljke kojoj sam dodala perlita. Čak ih nisam ni pokrila bocom (jer su mi neke tako zgnjilile) i eno ih - svima već pupovi nabubrili kao da će potjerati list. Držala sam ih u stanu, dakle, na toplom, no sad sam ih izbacila na negrijano stubište. Tamo nema baš puno svjetla. Hoće li im to smetati ili da ih odnesem nekamo gdje će bar dio dana kroz prozor imati sunca?  
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 15:06
Ima li tko iskustva s razmnožavanjem hrastolisne hortenzije reznicama. O ovoj biljci ima jako malo teksta, a vrlo je lijepa i dekorativna, čak i sad u jesen kad su joj listovi postali purpurno crveni, pravi je ukras u vrtu. Zato bih pokušala dobiti novu.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 17:52
Ja sam svoju hrastolisnu hortenziju  pokopala :(  Smrzla mi se prošle zime,ali ne znam kakva je sa zakorijenjavanjem jer nisam probala..Ove obične sam žilila lako,čak i u jesen direkt u baštu,sam pobadala grančice drvenaste bez ikakvih zaštita(živim u Sarajevu gdje su zime dosta hladne)..Hortenzija se lako zakorijeni..Ova ,na prvoj slici od 1111 je hortenzija anabela i nju imam mladu sadnicu,koju sam dobila od Josipe,ona je ožilila od svoje velike..Ta vrsta hortenzije raste na novim granama i može se dobroo orezati u jesen.I dalje tvrdim da hortenzije ove obične cvjetaju na starim granama i da ih ne treba rezati ako želimo punoo cvjetova.Nije da se ne smiju orezati,ali kada ih orežemo na starim granama,pogotovo ako su hortenzije mlade,necemo imati ni puno cvjetova..Nisam ja to smislila,to je tako!
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 18:27
Originalno poslano od člana hortyman hortyman napisao:

Dragi svi,
nov sam i na forumu i u cvijecu, pa budite njezni :) uglavnom, prekjucer sam stavio reznice hortenzije u zemlju i podrum, imaju dosta vode, kupio sam i neonsko svjetlo da im nadomjesti sunce kojeg bas i nema.. zanimaju me vase prognoze, koliko je realno da se prime na pocetku zime? podrum je btw. topliji od sobne temperature bez upaljenog grijanja i prilicno vlazan.. hvala!
 
Dobrodošao. Na ovoj temi smo proljetos raspravljali o pelcanju hortenziija. Kopirala sam ti odgovor forumaša koji inače ima i svoju vrtlariju:
 
Originalno poslano od člana dado_84 dado_84 napisao:

ohh da razbijamo par mitova koje ovdje citam :)

@Free - hortenzije se mogu zakorjenjivati u bilo koje doba godine (mozda su to i jedine biljke s kojima se to moze) - odrvenjene ili zelene reznice sasvim svejedno, sve se dobro ukorijenjuju. Ako ti nisu uspjele nesto si pogrijesila.

@Svima - hortenzije NISU BILJKE ZA SUNCE. Prirodno rastu u azijskim sumama. Ne smeta im jutarnje sunce ako kratko traje ostatak dana moraju biti u hladu. Zar biljke treba muciti na sunca i cekat da objese svo lisce da bi ih se zalilo? Obicna tortura i barbarizam! Ako zelis uzgajati neku biljku onda se treba raspitati malo i o uvjetima u kojima one prirodno rastu i onda to pokusati stvoriti u svom vrtu. Free kako mislis da bi ti hortenzije rekle da zele u hladovinu? zar znak da su svaki drugi dan s liscem do poda nije dovoljno? (oprostite na emocijama ali ne podnosim tortutu prema biljkama). Hortenzije vole vodu i to u tolikoj mjeri da se mogu saditi bez ikakvih problema i na obale jezerca (prirodno i rastu na obalama rijeka i jezerca).

@darijaz - za plavu boju cvijeta hortenzije trebaju kiseli ph supstrata. To se postize jednostavno - sadnjom biljke u supstrat za rododendrone. Ili se dodaje ALUMINIJEV SULFAT a ne modra galica (Bakar sulfat). Za stvorit plavu boju u cvijetu je potreban aluminij a on je biljkama najvise dostupan upravo u kiselim supstratima. Za zakiseljavanje supstrata moze se dodati i sumpor u prahu. Bijeli cvijetovi se ne mogu bojati. Cavli ili zeljezo ne sluze za plavljenje cvijetova - to se koristi protiv kloroze listova. Kloroza se javlja u alkalnim tlima gdje je zeljezo teze dostupno biljkama. Cavli bas i nisu uspjesni u tome (sporo se raspadaju i stvaraju zeljezov oksid - hrdu, oblik zeljeza tesko dostupan za biljke) ali se zato moze koristiti zeljezov sulfat (koji se usput moze i koristiti i kao prirodni puzomor). Buduci da je zeljezo u alkalnim tlima teze dostupno tada se moze koristit helirani oblik zeljeza sa organskim kiselinama (limunska, EDTA i dr) buduci da takve molekule biljka moze bez problema apsorbirati.


 
Ako nisi čitao cijelu temu, pročitaj zadnjih desetak stranica i nači ćeš korisne savjete Big%20smile
 
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 19:53
Moon, kao veliki ljubitelj hortenzija godinama sam pokušavala uzgojiti bar jednu i doživljavala neuspjehe sve do ove godine, pa sam sad pretjerala. Dvije veće sam kupila, dvije dobila na poklon, a najmanje deset reznica zaorijenila sama (bit će i za podijeliti ako prezime). Medjutim,moj vrt nema niti jedan kutak s potpunim hladom. Imam jedino istočnu stranu s jutarnjim suncem, ali i tu grije do 13 sati. Ima dijelova vrta u kojima se sunčana razdoblja mijenjaju u nekoliko navrata, ali nikad nije u kontinuiranom hladu. Prošlu godinu, uz svakodnevno zalijevanje sve opisane biljke lijepo su preživjele i nikad nisam vidjela "obješene" listove. Sad me zanima da li redovitim zalijevanjem, ako treba i više puta na dan biljke mogu ostaviti na opisanim lokacijama ili da ih prebacim u posude pa smjestim u hladovinu. Spremna sam na sve samo da im ugodim i sačuvam.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2526272829 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.