Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Putevima predaka od Slavonije do Ukrajine
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Putevima predaka od Slavonije do Ukrajine

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 13>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2014 u 21:56
Stalno navracam da vidim novosti !    do iduceg puta !

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2014 u 20:34






[/QUOTE]
Uh i ovo mi se sviđa, volim ja ples i to jako!
 
Hvala na divnom putovanju!
[/QUOTE]Miro, drago mi je što često navratiš na ove stranice i što ti se svidjelo ovo putovanje.
Ako voliš plesati, trebalala bi doći na jednu od naših večeri, koju mi zovemo bal, sigurna sam da bi se dobro naplesala.Heart
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2014 u 20:37
Gute Feesmile78
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2014 u 21:05
2001. god.je papa Ivan Pavao II, posjetio Ukrajinu.
Misom po grkokatoličkom obredu , pred milijun vjernika, proglasio je blaženicima 27 grkokatolika stradalih u staljinističkim i nacističkim progonima.
Spomen ploča, u čast papinom posjetu, se nalazi na zidu rimokatoličke katedrale a napisana je na tri jezika- latinskom, ukrajinskom i poljskom.


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2014 u 21:22
Članovi društva u zanimljivim situacijama u Ukrajini












Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2014 u 23:05
Plesne večeri našeg društva, naši balovi su uvijek veseli.
Pleše se cijelu noć, a u kasne sate, oko Janka Čordaša i njegovih svirača, okupi se malo društvo i onda se pjevaju pjesme za dušu...

JANKO ČORDAŠ, glazbenik i slavonski kralj kaktusa.





Janko Čordaš se rodio 1931. god u Petrovcima, oženio se sa Makrenom Tot sa kojom je u braku 65 godina.
Janka ću najbolje predstaviti citirajući riječi iz njegove knjige "Ruski špivanki", koje je napisao Vinko Zidarić.



Janko Čordaš, Petrovčanin, glazbenik
                                Vinko Zidarić
Ako djetinjstvo ima u sjećanjima popratnu glazbenu sliku kao svoju sastavnicu, onda je zvuk moga davnog djetinjstva provedenog u Petrovcima povezan s imenom petrovačkog glazbenika Janka Čordaša.Njegova harmonika i klarinet, te njegov glazbeni sastav, usko su povezani sa sjetnom slikom moga sjećanja na Petrovce.
Janko i njegovo glazbeno djelovanje imaju počasno mjesto u proteklih pet desetljeća povijesti Petrovaca, koje ne može biti ljepše ni humanije, jer je povezano s glazbom, pjesmom, "tancovanjem i špivanjem", s predivnim rusinskim melosom koji je donesen iz stare domovine i čudesno očuvan kao glasna potvrda kulturnog identiteta rusinske etničke zajednice u Petrovcima i Hrvatskoj.
U teškim ratnim godinama Drugog svjetskog rata i poratnim složenim i kontroverznim zbivanjima, kao i za progonstva petrovačkih Rusina početkom devedesetih godina prošlog stoljeća, Čordašova muzika bila je njihova zvučna kulisa, ali istovremeno i svojevrsni tumač svih tih povijesni lomova i nedaća.
Nudila je energiju, snagu, dobar duh i raspoloženje.
S harmonikom i sa svojim sastavom bio je sastavnim djelom zbivanja, a kod Rusina i Petrovčana sve je bilo povezano s glazbom.
Za Janka je uvijek bilo rezervirano počasno mjesto-u aktivnostima kulturno-umjetničkog društva, na seoskim zabavama i priredbama, na vjenčanjima,u veselju kao i tuzi za odlazećima.
Djelovao je ponekad pomalo ozbiljno u nastojanju da sve bude u najboljem redu, a ne samo neko bećarsko veselje i nadmetanje.
Gradio je svoj identitet, prenosio svoje glazbeno znanje na mlade i s tom svojom prividnom ozbiljnošću naglašavao da radi odgovoran i kreativan posao.I to je bila istina!
Janko je školovanjem stekao glazbeno obrazovanje, afirmirao se kao skladatelj, prikupljač rusinskih pjesama i kao njihov izvođač.
Uz njegove glazbene angažmane, paralelno su se razvijali njegov hobi i ljubav prema kaktusima.
U 30.000 svojih kaktusa, netipičnih za slavonsku ravnicu, pronašao je ravnotežu između glazbe i pomalo zagonetnog svijeta kaktusa.
Kako je divno što je sudbina namijenila talent i sposobnosti Janku Čordašu da tu svoju glazbenu, kulturnu i stvaralačku zadaću obavi za svoje selo, za PEtrovčane i za rusinsku zajednicu u Hrvatskoj.
Hvala mu također za glazbu mog djetinjstva!


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2014 u 22:39
RUSINI U CVELFERIJ

Cvelferija je dio Vukovarsko-srijemske županije kojoj pripadaju 9 sela:Vrbanja, Drenovci, Đurići, Račinovci, Gunja, Rajevo selo, Posavski Podgajci, Strošinci i Soljani.
Naziv cvelferija potječe iz vremena kada je Hrvatska bila podjeljena na pukovnije a pukovnije na satnije.
Ova su sela pripadala 12. satniji, na njemačkom zwolf, pa su po tome i dobila ime.
Cvelferija je dio županjskog kraja.U prošlosti su graničili sa Osmanskim carstvom i branili granicu od Turaka, zbog čega su ljudi iz tog kraja prozvani graničari.
Sela cvelferije se nalaze u Srijemu, a Županja i sela oko nje, u Slavonij.

Rusini su u cfelferiju, u Rajevo selo i Gunju, počeli doseljavati na prijelazu iz 19. u 20. st.

Mladi tamburaši KD Rusina Cvelferije.
Da se ovako lijepo obuku, pobrinule smo se ja i vrijedna vezilja Marča Lukač iz Gunje.













Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 23:54
SUSRET NACIONALNIH MANJINA VUKOVARSKO-SRIJEMSKE ŽUPANIJE

Susret nacinalnih manjina se svake godine održava u drugom mjestu.
Kada je bio organiziran u Gunji, domaćini su bili Bošnjaci koji tu žive.
Koliko je bilo zanimljivo i koliko su se naši domaćini potrudili da nas ugoste i počaste, pokušat ću ispričati kroz slike.





Na druženju u Gunji se sviralo...


...plesalo...


...i uživalo u degustaciji nacionalnih jela







Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2014 u 00:06
Nakon degustacije i priredbe, naš domaćin glavni imam u Gunji, Idriz efendija Bešić, sve sudionike je počastio ukusnim ćevapima.








Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2014 u 23:05
OSEBUJNI HUCULI

Rusiniski narod se dijeli na nekoliko skupina:Bojke, Lemke i Hucule.
Huculi žive u istočnim Karpatima, na mjestima koja još ni danas nije dotaknula civilizacija, daleko od velikih gradova, bez struje, u kućicama ukrašenim drvenim rezbarijama i tepisima izrađenim od čiste vune na način na koji su se stoljećima izrađivali.
U sebi nose duhovni mir, veliki patriotizam, vjeru, ljubav prema prirodi i pripadnost karpatskoj zemlji.
Bave se stočarstvom i lovom, a posebno su ponosni na pasminu huculskog konja kojega su sami uzgojili.To je omanji, izdržljivi konj za rad u šumi.
Život im je povezan sa prirodom i unatoč teškom planinskom životu, stvorili su osebujnu kulturu i zadržali mnoge narodne običaje.





Iako se nezna točno porijeklo imena Hucul, pretpostavlja se da dolazi od rumunjske riječi huc, što znači hrabar čovjek, razbojnik, grubijan.
Huculi za sebe tvrde da su potomci nepokorenih poljskih plemića, koji su u kasnom srednjem vijeku bježali u planine, a bijeg je bio znak poštenja.
Nazivaju se "samorodni", što znači sami rođeni.
Govore jezikom koji je mješavina starorusinskog, mađarskog, rumunjskog i poljskog, i koji je teško razumljiv.
Pjesme pop pjevačice Ruslane su inspirirane tradicijom hucula jer joj je otac porijeklom sa tog područja.



Huculi su poznati po glazbenoj kulturi i korištenju raznih instrumenata.
Jedan od posebnih je trembita.





TREMBITA je dugački rog kojim Huculi stoljećima pozdravljaju sunce, objavljuju vjenčanja ili smrti, a koriste ga i pastiri za vođenje ovaca.
Napravljen je od drveta bora ili smreke, po mogučnosti onoga kojega je udario grom.
Može biti dugačak i do 4 metra.


USKRSNE PISANICE
Izrada pisanica je znak velike vjere i običaj koji se održao do danas.
Svako regija, selo, pa i obitelj, ima svoje posebne simbole i tajne formule za bojenje jaja.
Ovi običaji se prenose sa majke na kćeri.
Izrada pisanica počinje u Velikom tjednu i svaka kuća ima oko 60 ukrašenih pisanica.
Boje se prave od osušenih biljaka, korijenja, bobica, a kombinacije boja su tajne.
Postoji nekoliko tisuća motiva koji se koriste u izradi i imaju svoju simboliku.






Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2014 u 07:39
Draga Slavujčice, prelijepo...Svašta smo od tebe naučili! smile78 
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2014 u 19:51
Drago mi je bugice što si mi čest gost i što ti je zanimljiva ova tema.
Još mi je draže ako si nešto naučila.smile76
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2014 u 20:09
HUCULSKE DRVENE CRKVE

Huculi, potomci pastira i razbojnika, su veliki vjernici i većinom su grkokatolici.
Drvene crkve, napravljene bez ijednog čavla, su pravi biseri pučke arhitekture.
Danas je teško pronači nekoga tko ih zna popraviti a još teže nekoga tko bi ih znao napraviti.

Tri tornja simboliziraju Sveto Trojstvo




Ikone u drvenim crkvama su, kao i crkve, narodna umjetnost







Iako su veliki vjernici, Huculi vjeruju u magijska bića koja nazivaju "lisovky" a čine ljudima zlo.
Od lisovky i šumskih vještica "njavky", štite ih vesela bića koja nazivaju "čuhajstry".
U bistrim i čistim planinskim rijekama žive vile "rusalke", a njihova se pjesma može čuti na stjenovitim riječnim obalama.

Na vrh
@kaktus View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 14 Svibanj 2013
Lokacija: markovac našičk
Status: Offline
Bodovi: 2374
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje @kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2014 u 20:30
SlavujVk hvala ti na ovim slikama i pričama, kada gledam slike imam dojam da sam tamo, tako vjerno sve prikažeš...
Razum nam može reći što trebamo izbjegavati,
ali samo nam srce kaže što moramo učiniti.(Joubert)
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2014 u 20:38
Odjeća Hucula

Huculi su poznati po svojoj šarenoj odjeći na koju su jako ponosni.
Odjeću ukrašenu sa puno veza, ukrasa, vrpci i perlica, a sve u jarkim bojama, nose i muškarci i žene.
Ženska pregača se ponekad vezla i 10 godina.










Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2014 u 21:50
Vidi, vidi! Gunja! Pa to mi je bas u komsiluku! Hug
Bravo za trud i lijepe slike. Moze koji cevapcic?     
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2014 u 23:42
Originalno poslano od člana @kaktus @kaktus napisao:

SlavujVk hvala ti na ovim slikama i pričama, kada gledam slike imam dojam da sam tamo, tako vjerno sve prikažeš...
@kaktus, hvala tebi,
drago mi je da sam uspjela prenijeti dio ljepote koju sam vidjela.Heart
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2014 u 23:54
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Vidi, vidi! Gunja! Pa to mi je bas u komsiluku! Hug
Bravo za trud i lijepe slike. Moze koji cevapcic?     


kačunak, ti samo preko mosta i u Gunji si.
Ćevapčići su bili odlični, rado bih te pozvala, ali nemoj poslije posjećivati brbljaonice i kukati ako budeš izgledala kao ova teta što slasno jede i isto tako izgleda.Big smilesmile79
Hvala ti!
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2014 u 00:16
Ukrajinska grkokatolička crkva je stvorena 1596. god. nakon ulaska Pravoslavne crkve u savez sa Svetom Rimskom stolicom.
Na svečanoj ceremoniji u Vatikanu, ukrajinske episkope je primio Rimski papa Klement VIII.
Tada je rekao:" Ja ne želim vama gospodariti nego preuzeti na sebe vaše brige."
Matična ukrajinska grkokatolička crkva je Katedrala Sv. Jurja u Lvovu.
Građena je od 1744. do 1760. godine, u barokno-rokoko stilu.
Mnogo puta je uništena i ponovo obnovljena.

KATEDRALA SV. JURJA


















Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2014 u 07:31
Ova me tvoja posljednja priča, draga Slavujčice, podsjetila na nešto slično.. Na riječi koje je prigodom susreta u Jeruzalemu s papom Pavlom VI., 5. siječnja 1964. izrekao  ekumenski patrijarh Atenagora -

«Bili smo dugo na putu sa željom, da se susretnemo. Sada smo se ponovno našli u Gospodinu. Proslijedimo tim otvorenim putem pred nama, a on će nam se sigurno pridružiti i pratiti nas, kao što je to nekoć učinio  s dvojicom svojih učenika, prateći ih na putu u Emaus. On će nam pokazati put kojim moramo hodati i ubrzat će naše korake prema cilju koji moramo postići».  

To mi je jedna od najljepših misli o ponovnom zajedništvu, o ponovnom prijateljstvu,  koja se ne mora nužno primijeniti samo na vjeru nego na sve aspekte našeg života. 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 13>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.