Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Karambola ili zvjezdasto voće
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Karambola ili zvjezdasto voće

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2008 u 17:34
Kada rodi, biti ce sjemenja na bacanje!!!smile198
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
anyni View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2008
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anyni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 13:27
Geko divim ti se da vec sad obecavas nesto sto ti je tek na pola puta,prvo jesi li izvrsio proces na sjemenu,drugo znas li ako nemas drveta za kelemenje onda moras cijepiti biljku vec u sjemenu,a trece ak nisi uradio ni jedno od toga ti ces dobiti voce ali divlje sto znaci samo jedna stvar ti je idealna sto samo kod tebe sam primijetila pored mnogih koji misle da imaju nesto FENOMENALNO a onda se razocaraju,imas svjetlo ali dali je ispravno jer svjetlo mora biti za Exoticno bilje (Neon svjetlo) specijalna svjetiljka, dobro si se sjetio tako da ces ti i dobiti voce ali tek bez procesa za jedno 6-8 godina i to manji plod ali jestiv,samo obavezno humusovu zemlju pomijesanu za zemljom pjeskovitom,gnojenje ali za Exoticno bilje ,puno svjetla i topline,Bravo cestitam zelim ti puno uspjeha,jer ako zelis nesto i dobit ces malo procackati po webu i evo neceg sto kod nas nema,Puno uspjeha i pozdrav
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 00:08
Kao prvo nisu sve biljke iste, kao i ni ljudi. Sve biljke se ne sade isto. Svaka vrsta ima svoje karakteristike i razlikuje se od drugih vrsta. Vi bi očito sve cijepili. Nije sve jabuka i kruška. Možda bi vi cijepili i jagodu, ananas ili maslačak... Generativni načini sadnje voćaka se ne rade u struci. Može se raditi to iz zabave jer takve biljke će davat plodove tek za nekoliko godina. Npr. karambola 3-4 godine. Najćešći načini su Okulacija ili cijepljenje na pup i Kopulacije tj. razne vrste cijepljenja na vegetativne dijelove biljke. Jedan od primjera je margotinija ili zračno korijenje (liči, fikus) gdje se zareže grana, omota se to mjest sa vrećicom u kojoj se nalazi zemlja i nakon nekoliko mjeseci- vidi vraga korijenje. Treba znat. Zanimljivo da ananas koji je iz južne Amerike u našem klimatu daje plodove a nije cijepljen!? Dali znate da bi karambola davala plodove u tegli, moraju joj se orezivat vrhovi tako da se grana i da biljka ojača a na taj način pridonosite raniju cvatnju.
Što se tiče lampi!? Ja ne koristim žarulje za sobnu ili uličnu rasvijetu nego su to žarulje za biljke kojih začudo ima i kod nas kupit a ne samo u Europi.
Nemoj te pametovat. I nemoj te pričat o zaštiti bilja jer vam baš i ne ide.
Ako mi kažete koji najčeši štetnici napadaju karambolu u našem klimatu onda mi se javite. I nemoj mo mješat fitopatologiju i entomologiju. Nemoj te ljudima na ovom forumu držat prodike jer ne znate dovoljno o svemu.
Vama želim puno uspjeha u daljnjem proučavanju knjiga što kontinentalnog, mediteranskog ili tropskog voća ali i fitofarmacije.
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 15:44
Prave cijepljene sadice avokada, karambole, ličijia ili ostalih tropskih voćaka ne možeš nigdje naći. Možeš si narućit na nekim internet stranicama iz Amerike ili Azije ali će te jako puno koštat, možda i oko 600kn. Sadnice uzgojene iz sjemena su više kao ukrasne biljke mada neke vrste ako ih pravilno uzgajaš mogu rađat plodove i u našem klimatu.
Ja recimo doma od tih biljaka imam: avokado, pitaja, marakuja, papaja, karambola, guava, liči, ananas i banana. Imao sam i mango ali je krepao jer sam ga previše zaliao. Najteže je uzgojit mango i ananas i kokos, a najlakše avokado, marakuja, papaja. 
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 16:51
Geko, drvo je prekrasno, plodovi predivno izgledaju čak i da nisu jestivi ( a jesu), obzirom da sam tek od jučer na forumu ne znam što bi prije pogledala a sve me zanima. Toliko bi toga posadila, ali znam da ne može sve uspjevati svugdje. Najviše mi se sviđaju savjeti sa osobnim iskustvima poput tvog. Vidjela sam u Billi plodove i kupit ću samo zbog sijanja sjemena. Samo me zanima kako da tretiram sjeme iz ploda (mislim, da li ga treba namakati ili što drugo). Puno ti hvala
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 14:39

Sjeme kada izvadiš iz ploda operi zbog želatine koja se nalazi oko sjemenke i nek se suši 1-2 dana. Sjeme karambole brzo gubi klijavost kada se izvadi iz ploda. Nikakava namakanja. Nakon 1-2 dana stavi sjeme u teglu na dubinu oko 2-3cm i neka zemlja u tegli bude uvijek vlažna. Čim vidiš da se površinski sloj zemlje posušio, treba zalit. To ti je najbolja metoda. Ja tako radim i imam 8 biljaka. Imam jednu od 3 godine staru, 2 od prošle godine i 5 od ove godine. Za mjesec i pol bi ti trebale sjemenke proklijat tj. trebale bi se pojavit biljčice.

Na vrh
djakovl4 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje djakovl4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2008 u 00:10
Ja sam kupio karambolu prije tjedan dana u LIDLU-Jankomir.Komad stoji oko  3 Kn
Na vrh
erasmus View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje erasmus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2009 u 14:30
Star Pozdrav, novi sam.
Karambolu sam kupio u Zaprešiću u Kauflandu.  Okus je nikakav. Možda bi ju trebalo pošečeriti.
Ono što mene zanima jesu lampe koje imaš Geko u stakleniku ili sobi.
Kakve su to lampe za bilje? One sa punim sunčanim spektrom koje se još zovu ott sijalice?
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2009 u 16:35

Dobro došao. Ja ti te lampe imam u svojoj sobi na stolu i svake ih zime stavljam pa tako i ove. Ne znam sad koja je marka i kak se zovu ali sam ih kupio u dućanu zvan Žaruljica u Martićevoj ulici u Zg. Veće su i blago ljubičaste boje ali normalno svijetle i dugo traju. Ja imam dvije žarulje još od prošle godine. Te ti žarulje na kutiji imaju sličicu da su za biljke. Ne znam koliko dođu. Mislim da nisu više od 20Kn. Meni su učinkovite. Imam mali termometar ispod i temperatura je 22-25 stupnjeva. Trenutno sad uzgajam pod lampom ličije, papaje, rogače,karambole,afrička kobasičasta drveća... Meni su sad nakon mjesec dana isklijale dvije karambole.

Ako nekog zanima tropsko vocarstvo možete posjetiti moju nedavno otvorenu internet stranu:      tropskovoce.webs.com
Na vrh
harrambl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje harrambl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2011 u 23:05
fino mirise nivea happy time showergel od karambolaSmile
doduse kod tusiranja malo i neugodno, ali posle je fin miris kad se obrise voda))
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.