Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rajčica - Lycopersicon esculentum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rajčica - Lycopersicon esculentum

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2324252627 78>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 11:24
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

Paradajz sam špricala sa juhom od wiz..., i sa mlijekom 3,2% i vodom u omjeru 50:50 2 x tjedno.

Možda bi vrijedilo da sam prskala samo sa mlijekom bez vode.

Naime dobio mi je i plamenjaču i vršnu trulež ploda.

Kolega koji je po struci agronom mi je dao savjet za ubuduće.

Veli kad ti se paradajz zakorijeni zalij ga sa vapnom. Na jednu biljku ide šaka vapna i 1 l vode. Napraviti otopinu dan prije zalijevanja. Tako ćeš spriječiti sve bolesti ploda, a za bolesti lista mlijeko je slaba zaštita, osim ako je domaće i ako se ne razrijeđuje.

Inaće čovjek preporučuje kao zaštitu sredstvo Quadris koje ima karencu samo tri dana.

Angry E sad se moram malo razljučeno umiješati, nismo govorili o zaštiti rajčica  sa otrovima već pirodnim sredstvima,Ja sam protivnik bilikakvih sredstava pa makar imali karencu 1 dan,Gospina trava, takove rajčice mogu kupiti i na svakom placu i ne moram se onda mučiti imati svoje, a informacije radi da znaš, moje su savršeno zdrave ogromne redovito ih špricam MOJIM preparatima i čekam uskoro berbu a ti samo i dalje špricaj otrovima, pa slušaj svog agr, i ne raspituj se onda za prirodne preparate.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 11:30
Svatko im pravo na svoje mišljenje, jedino nam je to i ostalo.

Ja sam samo iznjela svoje iskustvo, koliko znam to ovdje nitko nikome ne brani, osim ako si ti wiz. administrator, pa ćeš mi zabraniti da govorim ono što hoću.

Ne moraju svi razmišljati,a ni raditi kao što to radiš ti.

Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 11:34
Živa ti  i zdrava meni bila , pa puno mislila i jela finih rajčica!
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 19:22
wizardica daj nam recepte svojih preparata .
Kad ,što ,koliko i za čeg se koristi ? Tongue
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2011 u 21:52
dobro vam vece (meni vala nije dobro sve dok kisa ne prolije,vrucina ubi)Big%20smile
za plemenjacu mogu vam reci da zna prevariti i napadne iz cista mira sprico fungicidima ili ne.ovdje jedna spricala vodom u sami mrak kad je ustala sve crno od plemenjaceOuch tako da mislim da kad su ove extremne vrucine ne treba nicim spricat nego tek poslije kise.da nam je dragi Bog spusti sve izgore ko na raznju.kod mene su na nekim parad.listovi izgoreli sve do vrha stabljike,ne zna covjek sta bi bil zaljevao ili ostavio da se sama susi LOL
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2011 u 00:26
Cesto svratim da cujem neki koristan savet o prirodnimi neotrovnim nacinima zastite paradajza i ove godine po prvi put ih uzgajam bez pesticida i insekticida.
Posadila sam staru sortu koju je moja mama godinama unazad cuvala i mogu da se pohvalim da ga vec jedemo.
Problem mi se pojavio sa belom leptirastom vasi....ima li neko ideju kako da je se resim ili makar smanjim?
Na vrh
djemba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje djemba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2011 u 08:34
Ja sam također špricao s mlijekom i preslicom i sve je bilo dobro dok se jedan dan nije pojavila magla i eto plamenjače .
 Oko mene je još dvoje vikendaša koji ne špricaju kemijom nego s mlijekom i imaju nešto bolji položaj od mog tj manje im se zadržava magla no i oni su dobili po repu.
Nisam siguran no mislim da ovo eko špricanje nije toliko efektno kontra magle.
Možda ako ti je vrt uz kuću pa kada skužiš maglu odmah baciš jednu ruku špricanja ali za vikendaše mislim da nema spasa.
Uspori razvoj bolesti ali sam već bacio desetak velikih zelenih i bojim se da se ponavlja prošla godina Cry.
Ne znam od kuda si" gospina travo "ali to može biti uzrok problema.
Riješenje ne znam-špricati ,pokriti nečim da magla ne napravi svoje ili se uzdati u sreću da magle neće biti


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2011 u 14:21
...pozdrav  svima....
 
...ne  možemo  doskočiti  svemu ....nekome sunce, nekome magla...ovisi i  o sorti...moj   monte carlo još uvijek je zelen i velik,   na otoku , a volovsko srce  ili izgorilo ili neka bolešćina napala....
...prskanje mlijekom  je  odlično  ali nema   najboljeg  rješenja...
...mislim  da  svak  treba  prilagoditi  prirodne  pripravke  svom terenu,  sortama  i  klimi...a  za  to  treba  vremena....samo  naprijed,  ne  gubiti  volju....mi  već 5 -6  god  pokušavamo sa  bio uzgojem,  vikendaši  smo  i  tek  smo  lani  imali  uspjeha....Thumbs%20Up       
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2011 u 22:29
Mislim da je Manči u pravu - i ja sam vikend vrtlar već treću godinu - moramo probati i prilagoditi svom podneblju. Ove godine sam staru sortu volovskog srca posadila rijetko, kidala zaperke tako da imam samo jednu granu. Time sam dobila biljku s malo lišca, nije gusto i lako se prosuši. Od prvog dana kada sam posadila flance prskala sam čajem od preslice, izuzev zadnjih 14 dana kada je bilo suho i vruće. Danas sam opet prskala preslicom, i ne samo biljku nego i malč oko nje kao uvijek. Svi listovi su mi zdravi i prvi red plodova samo buja. Možda netko izvuče za sebe nešto korisno.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2011 u 22:35
Imam još nekoliko sorti ( niski Heinz, nepoznatu domaću i još ponešto) i sve sam tako tretirala i zaista su bujne i zdrave biljke. Nadam se da će takve i ostati i da to nije samo sreća nego da je moje prskanje i gnojenje koprivom za to zaslužno.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 07:13
Hvala.

Ja nipošto nisam željela nikoga vrijeđati, ali ispalo je tako da je bilo uvrijeđanih. Mislim da forum postoji zato da bi se izmjenjivala iskustva, a ne da bi se svađali i uvrjeđivali.

Istina, podneblja su drugačija, tlo je drugačije.

Naime u vrtu moje mama paradajz uspjeva ko lud. Daljinska razlika od mene je 1,5 km, a visinska 60 m, ona je u nizini. Prska ga samo jednom sa cuprablau i ništa više. Niti zalijeva tu i tamo otrgne koji list ili zaporak. Ne može se baš reči ni da je previše na suncu niti da ima previše zraka.

Ali ona nema luka ni za lijek koliko god se trudila, grah joj je isto slab.Ja se pak fala bogu oko leguminoza i oko luka uopće ne moram truditi previše.

Meni su uvijek paradajzi malo slabiji nego njezini, a obilno gnojim, i špricam po svim mogučim preporukama. Zadnjih tri godine sam se strogo pridržavala eko savjeta, svašta sam probala, ali nisam imala sreće, na kraju sam paradajz kupovala, a da nisam ni imala pojma kakav je, od kud i kako i kad je šprican.

Ne kažem da odstajem od toga, ali mi se trenutno najviše dopada kombinacija tj. integrirana proizvodnja. Već sam na alternativno poljodjelstvo priljepila ali postavljam i ovdje :

http://www.mps.hr/default.aspx?id=5879

Nisam osoba koja nameće svoje mišljenje i stavove drugima, niti dozoljavam da meni netko to radi. No, svoja iskustva i savjete sam uvijek voljna sa svima podijeliti, također i tuđa poslušati i isprobati, pa onda odlučiti.

Uvrijeđana osoba mi je puno pomogla, poklonila mi je staro sjeme ne samo paradajza nego i drugoga povrća.I ovim putem zahvaljujem. Htjela sam platiti, ali ona to nije željela prihvatiti.

Ako nešto tražim onda sam spremna to i platiti jer tako znam da je to moje. Ako nešto poklanjam, ili ako nešto dobim na poklon, onda za to ne tražim ništa niti se u to više ne uplićem, jer je to vlasništvo druge osobe od onoga trenutka kad sam to poklonila, tako mislim da bi trebalo biti i u obrnutom smjeru.

Ovdje na temi ne piše ekološko povrće, već samo povrće, pa prema tome možemo pisati o svemu i nitko nam ne može ništa zabraniti.

Nadam se da sam vam sada svima objasnila svoja stajališta. Želim samo još napomenuti da magle nije bilo.



Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 09:12
.....ma  ,  sve  o.k....različiti smo temperamenti a  i  ove  vrućine  su  iritantne....
 
....nemam  vremena  ljeti  za  forum  ,  samo  škicnem  na  rajčice  jer  su  nam  konačno  uspjele  pa  da  čujem  i  druge   komentare....
 
....velike  su  razlike  u  terenima...kod  nas  je  i  500  m  dalje  druga  priča...naš  vrt  je  stari  maslinik  i  tu  otočani  nisu  uzgajali  povrće.....povrće  bolje  uspjeva  na  jugo-zapadnom  dijelu  otoka  koje  je  zaštičeno  od  bure....uprkos  tome  mi  ne  odustajemo....rajčica  je  uspjela,  paprike  su  premale,  blitva  nikako  da  nam  krene....
...ali,  stat  ćemo  im  ukraj....Thumbs%20Up
 
 
....pozzzz   svima....
 
P.S.
 
 
....volovsko  srce  je  fantastično  za  jelo...ne  odustajem  od  njega  iako  muž  stalno  gunđa...
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 11:30


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 18:42
Imam potrebu ispričati se. Ovo ljeto mi je sve otišlo k vragu. Prekjučer je pala prva kiše ove godine. Zalijevali smo, ali kako je na brijegu bilo je slabe koristi.

Toliko toga sam nasadila a urod mi je više nego prepolovljen. Ljuta sam sama na sebe, jer ću opet dio povrća morati kupovati. Pa sam se onda s pravom zapitala ćemu sve to?

Koprive mi rastu na jednoj škarpi prema šumi koja je okomita. Navukla sam ih se cijelo ljeto. Jednostavno ne možeš izaći gore ako dva puta ne staneš. Visine je oko 10 metara,a skroz okomito. Tam si ostavljam koprive svaku godinu jer mi tamo nisu nićim zagađene.

Kad su mi bolesti napale paradajz onda sam stvarno pukla. Nisam trebala onak reagirati, ali kad sam vidla jučer da ni nakon zalijevanja kalcijem nisam riješila vršnu trulež ploda bilo mi je dosta. One koje sam dobila (hvala) one nisu na vrtu već u mladom voćnjaku i one su u redu. Samo jedan Dalmatiner ima tu trulež(jedan plod).

Nisam uvredljiva, može mi se sve reći, ja sam više tip udri brigu na veselje, ali mi se previše nakupilo i ispalo je tak kak je.Sorry još jednom.
Na vrh
wizardica View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2011
Lokacija: od vamo...tamo
Status: Offline
Bodovi: 2140
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wizardica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 19:32
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

Imam potrebu ispričati se. Ovo ljeto mi je sve otišlo k vragu. Prekjučer je pala prva kiše ove godine. Zalijevali smo, ali kako je na brijegu bilo je slabe koristi.

Toliko toga sam nasadila a urod mi je više nego prepolovljen. Ljuta sam sama na sebe, jer ću opet dio povrća morati kupovati. Pa sam se onda s pravom zapitala ćemu sve to?

Koprive mi rastu na jednoj škarpi prema šumi koja je okomita. Navukla sam ih se cijelo ljeto. Jednostavno ne možeš izaći gore ako dva puta ne staneš. Visine je oko 10 metara,a skroz okomito. Tam si ostavljam koprive svaku godinu jer mi tamo nisu nićim zagađene.

Kad su mi bolesti napale paradajz onda sam stvarno pukla. Nisam trebala onak reagirati, ali kad sam vidla jučer da ni nakon zalijevanja kalcijem nisam riješila vršnu trulež ploda bilo mi je dosta. One koje sam dobila (hvala) one nisu na vrtu već u mladom voćnjaku i one su u redu. Samo jedan Dalmatiner ima tu trulež(jedan plod).

Nisam uvredljiva, može mi se sve reći, ja sam više tip udri brigu na veselje, ali mi se previše nakupilo i ispalo je tak kak je.Sorry još jednom.
Sve u najboljem redu, idemo dalje i opet će mo se mi dvje razmjenjivati, jel tako.Nastao je mali kuršlus koji je sad riješen.Btv, znam kako se osiječaš zbog rajčica i iskrenio mi je žao da su ti se razboljele.smile78
Na vrh
MG20 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MG20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2011 u 14:07
Ja nisam bas bio redovit kad je rijec o sadnji rajcice... Zasadio sam ih prije 50-ak dana, pred 5 dana sam ih presadio, bi li one trebale uskoro poceti cvjetati?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2011 u 13:53
Originalno poslano od člana MG20 MG20 napisao:

Ja nisam bas bio redovit kad je rijec o sadnji rajcice... Zasadio sam ih prije 50-ak dana, pred 5 dana sam ih presadio, bi li one trebale uskoro poceti cvjetati?


Kod rajčica od nicanja do cvatnje prođe 50-70 dana, a od cvatnje do početka zriobe prođe 40-50 dana.
Na vrh
MG20 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MG20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2011 u 14:02
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:


Originalno poslano od člana MG20 MG20 napisao:

Ja nisam bas bio redovit kad je rijec o sadnji rajcice... Zasadio sam ih prije 50-ak dana, pred 5 dana sam ih presadio, bi li one trebale uskoro poceti cvjetati?
Kod rajčica od nicanja do cvatnje prođe 50-70 dana, a od cvatnje do početka zriobe prođe 40-50 dana.


Evo, mogu zadovoljno izvjestiti da su mi rajcice pocele stvarati cvjetove, i to otprilike 50-ak dana od nicanja...
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2011 u 14:26
Držim palčeve da ti uspiju i dozrijeti!
Na vrh
MG20 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MG20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2011 u 13:29
Paradajiz mi je procvjetao, ali nakon vec par dana cvijetovi su mu se skupili i, cini se, nekako osusili. Ne znam treba li to tako biti. Je li mu to neka priprema za stvaranje plodova :D ili vec mogu otpisati bilo kakav urod od mojih kasno zasadjenih rajcica?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2324252627 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.