Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pachypodium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pachypodium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 32>
Korisnik
Poruka
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2015 u 12:28
smile227 Pinus, ostala sam bez teksta nisam nikad vidjela pinciranog p. ambongense, oduševljena sam, a tek kad procvate ajmeeeee ...

Što reći osim smile211.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2015 u 09:48

Pachypodium rosulatum v.   ....?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2015 u 08:25
9. 3. 2015, pachypodium succulentum Smile
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2015 u 09:21
Pinus, divim se tvom liku i djeluClapStar
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2015 u 20:09
Predivan je succulentum ovako izdignut iz supstrata Thumbs Up, taj mi je isto na podugačkom popisu želja LOL.
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2015 u 16:35
Pachypodium decaryi su mi najveći, baronii su neviđeno spori još nisu krenuli s listićima, najljepši su mi ambongense Big smile, razmišljam da li da počnem s dohranom, sunca ima dovoljno ovih dana !?

p. ambongense

Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2015 u 18:37
Jedan od moja dva P. baronii uopće ne raste, star je negdje oko mjesec i pol a listića nema na vidiku, jedino sam primijetila da se deblja Confused. Mogu li ja nešto napraviti da potaknem rast listova?



Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2015 u 21:56
Za aktivnu vegetaciju trebaju kombinaciju sunca i toplote. Sunca ima dovoljno, pretpostavljam da loviš sa njima sunce tokom cijelog  dana ali je još malo prehladno za brzi rast. 

Alma.M. previše moram pogađati. Ništa ne pišeš kako ih prihranjuješ ? imaš li komposta ili glistenjaka u supstratu ? umjetno svijetlo ili sunce?  Kako je sa toplotom ? na kojoj temperaturi  ih držiš? Upotrebljavaš li grijaće folije?  Pogledaj temu o rebuciji. Pogledaj kako  držim tegle vani  na  bakrenoj ploči. Sunce zagrije ploču i to je dodatni izvor toplote. Idealno da ubrzamo  vegetaciju sada u ovom prelaznom razdoblju dok ne zatopli.  

ps. polijepi čaše izvana od dna do površine supstrata  nekom zaštitnom trakom da spriječiš rast algi. 

Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2015 u 13:45
Pinus, držim ih na toplom i na suncu kad god ga ima, umjetno svjetlo nemam. Imam terasu okrenutu na jug i zaklonjenu s dvije strane tako da im je stvarno toplo, evo npr. jutros oko 10 sati je temperatura na terasi na suncu bila oko 30 stupnjeva, sad je još viša. Po noći ih unosim unutra temperatura nikada ne pada ispod 20 stupnjeva. P. decaryi i ambongense lijepo napreduju, neki dan sam ih pincirala, jedino mi je baronii problematičan. Prihranjujem ih uravnoteženim duplo razrijeđenim gnojivom kad ima sunca, supstrat im je stalno vlažan. Supstrat je od komposta, vermikulita i zeolita, mislim da je problem u supstratu, zbunile su me kontradiktorne informacije s net-a kada sam istraživala o supstratima za pachypodiume. Ambongense i decary dobro rastu u ovome supstratu možda bi za baronii trebao biti kiseo supstrat, ne znam, nagađam. U kakvom supstratu su tvoji p. baronii?

Negdje sam pročitala da pachypodiumi ne vole premještanje jer im treba vremena da se naviknu na novi položaj, a ja svoje dosta seljakam. Što misliš o tome?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2015 u 09:06
 
22. 4. 2015 / Pachypodium – prošlogodišnji sijanci

Alma. M., čitajući što si napisala izgleda mi da sve dobro radiš. U takvim slučajevima počinjem sumnjati u mineralni sastav supstrata ili pH supstrata. Moji  p. baroni  rastu u kombinaciji pumice i steriliziranog komposta. Prije sam gnojio sa INA NPK  15 15 15 u međuvremenu sam zamijenio gnojivo i sada sve sukulente gnojim sa kiselim gnojivom  Solufeed super  8 12 32 . Evo imam malo više iskustva pa sam promijenio i način uzgoja sukulenta. 

Koliko vidim pahići i adeniumi uživaju u našem slabom suncu. Od ranog jutra pa do 12 – 13 h pahiće držim na jugoistočnoj strani kuće a poslije ih premjestim na jugozapadnu stranu i tu su do zalaska sunca. 

Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2015 u 14:19
Pinus, puno korisnih savjeta sam opet dobila, hvala ti. Pahići su ti savršeni. Smile
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2015 u 07:54
pachypodium rosulatum var. gracilis, dvije god. stari sijanac. 
12. 5. 2015 / Pachypodium – prošlogodišnji sijanci
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

. . . prihranjujem uravnoteženim 20-20-20 s mikroelementima, nisam pronašla manje pakovanje kiselog Solufeed gnojiva koje si preporučio na temi o pahićima, tražit ću još. Meni su adeniumi puno lakši za uzgoj od pahića koji me baš zezaju,

Za pahiće u  fazi rasta 20 20 20 + mikroelementi je po meni odlično gnojivo. Problem se javi kod acidofilnih pahića sa vodom  za zalijevanje. Ona je u mojem kraju blago bazična. Zbog toga hranjive tvari nisu dostupne acidofilnim biljkama. Rješenje je ortofosforna kiselina (85%) i testni listići. Kiselinu dva puta razblažim i nalijem u litarsku plastičnu ambalažu. To mi je sada kiselo gnojivo kojeg dodatno  dodam u vodu za zalijevanje Nakon nekoliko priprema kiselost vode više ne mjerim, dobiješ dovoljno prakse da od oka procijeniš dali je dobro(dovoljno kiselo).  Kiselost vode sa kojom zalijevam se vrti oko ph 5. 

 

Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2015 u 21:39
Pinus wow za tvoje pahiće, ovaj rascvjetani je prekrasan. Zanimljivo je jako sve ovo što si napisao, na prvu mi ništa nije bilo jasno pa sam malo proguglala. Ako sam dobro shvatila ti od svoje tvrde vode (kod mene je isto jako tvrda) pomoću ortofosforne kiseline napraviš meku vodu (kišnicu), s njom zaljevaš i ne prihranjuješ ničim drugim? Gdje kupuješ tu kiselinu i trakice? Naišla sam na jednom forumu na podatak da se voda može zakiseliti i limunskom kiselinom, ne znam sad točno omjere. Limunsku kiselinu mogu lako nabaviti, što misliš o tome? Svoje p. baronii sam presadila u kiseliji supstrat jedan raste ali je dosta bljedunjav, drugi ne izbacuje listiće uopće, taj mi nije jasan čak sam ga malo na vrhu zarezala ali ništa nema listića.

Jedan p. ambongense sam pincirala ali bezuspješno, pa sam ga sad opet pincirala, ako ne uspije neću ga rezati više da ga ne ubijem. Da li se je tebi p. ambongense razgranao odmah i koliko je bio star kada si ga pincirao ako se sjećaš?

Ovako mi sad izgleda nepincirani p. ambongense star je nešto više od dva mjeseca, slika je loša nemam trenutno bolju

P. decary su mislim ok, svi su pincirani i granaju se

Eto sad sam malo odužila, nadam se da ne gnjavim previše.

PS Imaš li možda Uncarinu u svojoj kolekciji? Vidi se na slici u kutu i za nju imam barem milijun pitanja LOL
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2015 u 21:51
Zaboravila sam napisati ambongense i decary su u supstratu 1/3 komposta, 1/3 vermikulita i 1/3 zeolita, zaljevam ih odstajalom vodom iz vodovoda, uskoro ću ih presaditi, da li ti se oni čine ok ili bih trebala drugačije složiti supstrat? Smile
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2015 u 00:38
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

. . . Zanimljivo je jako sve ovo što si napisao, na prvu mi ništa nije bilo jasno pa sam malo proguglala. 
Googl je naš prijatelj.
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

. . .Ako sam dobro shvatila ti od svoje tvrde vode (kod mene je isto jako tvrda) pomoću ortofosforne kiseline napraviš meku vodu (kišnicu), 
Možemo i tako gledati na stvar no bitno je da spustimo pH vodovodne vode za zalijevanje na vrijednost pH kišnice.
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

. . . s njom zaljevaš i ne prihranjuješ ničim drugim? 
Gnojim sa 15 15 15 + mikroelementi
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Gdje kupuješ tu kiselinu i trakice?
Kod nas u Sloveniji Vetisa ima odličnu ponudu svega potrebnog za vrtlarenje. Sve što mi je potrebno nađem kod njih.
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Naišla sam na jednom forumu na podatak da se voda može zakiseliti i limunskom kiselinom, ne znam sad točno omjere. Limunsku kiselinu mogu lako nabaviti, što misliš o tome? 
Pahići su kaudioformne biljke. Fosfor je nužno potreban i za razvoj korijena (kaudeksa).  Po meni je ortofosforna kiselina bolja opcija od limunske kiseline.
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Svoje p. baronii sam presadila u kiseliji supstrat jedan raste ali je dosta bljedunjav, drugi ne izbacuje listiće uopće, taj mi nije jasan čak sam ga malo na vrhu zarezala ali ništa nema listića.

Jedan p. ambongense sam pincirala ali bezuspješno, pa sam ga sad opet pincirala, ako ne uspije neću ga rezati više da ga ne ubijem. 
Pogledaj na mojoj slici prošlogodišnjih sijanca dolje desno. To je p. ambongense. Još nije krenuo u vegetaciju. Mislim da je još uvijek malo prehladno. A za pinciranje je dobro da su pahići u aktivnoj vegetaciji i temp. barem  25 C.
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Zaboravila sam napisati ambongense i decary su u supstratu 1/3 komposta, 1/3 vermikulita i 1/3 zeolita, zaljevam ih odstajalom vodom iz vodovoda, uskoro ću ih presaditi, da li ti se oni čine ok ili bih trebala drugačije složiti supstrat? Smile
Da su malo zeleniji bilo bi bolje. Ovako odmah počinjem sumnjati u klorozu ali nemora biti.  Supstrat je po meni sasvim u redu.  A za zalijevanje neznam što bi rekao. Optimalno je zalijevanje kišnicom. A kišnica je kisela (pH 5,6) ? I evo nas ponovno na početku.....LOL

 

 


 

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2015 u 07:08
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

PS Imaš li možda Uncarinu u svojoj kolekciji? Vidi se na slici u kutu i za nju imam barem milijun pitanja LOL 
Nemam Uncarinu,  tvoja je prava ljepotica kao i svi tvoji sijanci. Jedino bi boja lišća mogla biti malo zelenija kod decary i ambongense. Možda za početak da probaš povećati koncentraciju gnojiva   Question

Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2015 u 14:21
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Kod nas u Sloveniji Vetisa ima odličnu ponudu svega potrebnog za vrtlarenje. Sve što mi je potrebno nađem kod njih.

Pinus na Vetisi ti zavidim žao mi je što kod mene nema dućana s tako velikom ponudom, npr. pumice nigdje u Hrvatskoj nisam našla. 

Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Da su malo zeleniji bilo bi bolje. Ovako odmah počinjem sumnjati u klorozu ali nemora biti.  Supstrat je po meni sasvim u redu. A za zalijevanje neznam što bi rekao. Optimalno je zalijevanje kišnicom. A kišnica je kisela (pH 5,6) ? I evo nas ponovno na početku.....LOL 
 
Hvala za sva ova dodatna pojašnjenja sad mi je jasnije. Naći ću ja već fosfornu kiselinu, a za sutra i prekosutra najavljuju kišu pa mi je problem privremeno riješen LOL. I pojačat ću koncentraciju gnojiva pa ću vidjeti kako će biti. Hvala Big smile.
Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2015 u 17:34
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Kod nas u Sloveniji Vetisa ima odličnu ponudu svega potrebnog za vrtlarenje. Sve što mi je potrebno nađem kod njih.

Pinus na Vetisi ti zavidim žao mi je što kod mene nema dućana s tako velikom ponudom, npr. pumice nigdje u Hrvatskoj nisam našla. 


Pumicu ni Pinus u Vetisi ne može pronači, jer je nemaju.
Eksotika je kul
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2015 u 07:38

Šareno društvo. Tongue Nije bitno od kuda su glavno da cvjetaju. LOL Na koju temu sa njima ? Najviše je ipak pahića Approve
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2015 u 17:22
Koja raskoš, ne mogu oči odljepit od fotografije smile94.
Pinus vidim da ti je P. baronii razgranat, jesi mu sad u proljeće orezivao grane? Adenium socotranum je isto divan, velik je narastao a koliko se sjećam on jako sporo raste, svaka čast.


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2728293031 32>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.