Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Samoniklo jestivo bilje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Samoniklo jestivo bilje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2009 u 23:21
Ovdje ima lijep tekst o divljem luku! Kod mene ga teško zamijeniti sa đurđicom zbog agresivnijeg mirisa (već dovoljno ga protrljati u rukama)


http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/159.aspx
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2009 u 20:43
..ili se sagnuti i pomirisati.... mirišeee  :))))))))))))))) ja volim češnjak....
ajde andrea01 kad budeš brala ako ti bude zgodno poslikaj ga.... ima ih više varijateta medvjeđeg luka a i zavisi od sjemena/genotipa koje raste na tom području i zemlje..baš me zanima kakv je kod vas... :)
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2009 u 20:37
Griva, evo slikica! Prva slika šuma pokrita sremušom.


Kao što se vidi listovi su bucmasti, sad već poveliki, jako slični listu đurđice.


A evo ih što će uskoro i procvjetati!!!


P.S. Pogodi koju sam salatu imala večeras!!! LOL
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2009 u 20:43
gledam i rastu mi zazubice :))))))))))))))))))))))))))))))).... morati ću ja uhvatiti vremena i otići na moje mjesto zločina vidjeti kakva je sada situacije, ono su bili prvi proljeti primjerci a sada je vjerujem sasvim drugačije..... al vremena ni od kuda...na kompu imam masu toga za završiti pa ću se srasti sa stolicom... :(
Na vrh
Vilavita View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 537
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vilavita Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2009 u 22:03
vidim da je neko zaljubljen u sremušLOL...ovo su slikice mog sad već rascvjetalog sremuša..andrea01 je bacila oko na njegaWink i rekla da ga jedna griva1978 voli-nadam se da ćeš uživati..Smile
 
Bolje biti vjetar nego list!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2009 u 22:20
... bome je krasan :)))))))))))))))) i on i okolno bilej,.)
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2009 u 13:31
Boražina - borač - borago officinalis
 
 
Za hranu se koriste cvjetovi i listovi. Svježi cvjet može se koristiti kao jestivi ukras na sladoledima i kolačima, a može ga se i sušiti i kristalizirati.
Mlade list se dodaje u salate, sitno narezan, a može se dodati i u jogurt, svježi sir, ukiseljeno povrće, sendviče. Okusom sličan krastavcu.
Može se i kuhati poput špinata ili sa njim.
 
Boražina je i ljekovita biljka, ali o tome ne znam baš puno, pa neka netko drugi nadopuni
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2009 u 14:49
Ta biljka čiji listovi sliče đurđicama je izvrsna, Jagoda mi je objasnila da se kod nas zove srijemuš ili crijemuš, donijela mi pun najlon, skuhala sam prvi dan samo repiće ko šparoge s jajima, a drugi dan s krumpirom, kao blitvu, meni je bolje nego blitva, izvrsn i ukusna biljka. Gore u Skradniku zovu je nekako drugačije, a kad su još krave hodale po zemlji, morali su jako paziti da se ne najedu toga, jer je poslije mlijeko smrdilo na luk.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2009 u 09:35
...ovo je divlji poriluk, nadam se, još nisam sigurna pa ne berem....ima glavnu lukovicu malo okruglo-plosnatu sa puno malih lukovičica....vrlo ukusan u paziji  -  mješanciji bilja...
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2009 u 09:36
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2009 u 08:28
Kad sam bila mala sjećam se da mi je baka kuhaka u proljeće štir i lobodu bilo je ukusno nešto kao špinat.
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2010 u 11:28
Podizem temu (ni trazilica je nije uspjela naci!)

Na internetu postoji veliki broj video snimaka (Sergei Boutenko, Green Deane, etc) o samoniklom jestivom bilju diljem svijeta, ali nema ih bas o bilju s ovih podrucja. Isto tako postoji mnostvo knjiga i enciklopedija, ali rijetko se usudimo uzeti njihove crteze ili fotografije kao reference tako da je osobno iskustvo i fotografije forumasa izuzetno dragocjeno.

Ako naidjete na nesto u prirodi i uspijete fotografirati, molim vas stavite to ovdje i opisite kako ste tu biljku koristili (osobno preferiram sirovo, ali mnogi vole kuhano pa javljajte sve).

Smile
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2010 u 12:53
Evo, s teme o identifikaciji bilja.
Postavila sam ovo na temu:
Originalno poslano od člana oceana oceana napisao:

...Pozdrav svima... Long time no see s nekim starim forumasima :).
Mozete mi pomoci identificirati ovog malisana sto se ugostio u loncanici jedne palme na balkonu?
Hvala!



A Frida je odgovorila:



Originalno poslano od člana frida frida napisao:

evo, mislim da je to to...TUŠAC..  preuzeto s neta...
LJEKOVITI PLODOVI PRIRODE
Tušt liječi želudac
U našim južnim krajevima tušt je ljeti omiljen u salatama. To je samonikla biljka blagog kiselkasto-slanog okusa, aromatičan je, a koristi se na razne načine, od pripreme svježih sirovih salata do kiseljenja u octu. U Njemačkoj i Engleskoj tušt se tradicionalno koristi ukiseljen za zimnicu, kao pikantan začin dodaje se raznim jelima, i to uvijek svjež, jer sušenjem gubi svoju vrijednost

Piše Ivan LESINGER, lesinw@yahoo.com

TUŠT%20%28Portulaca%20oleracea%20L.%20-%20sativa%29Tušt (Portulaca oleracea L. - sativa) pripada obitelji tušnjeva (Familiae Portulacaeae). Ova je biljka prirodni antihelmetik, antipiretik, antiskorbut, depurativ, dermetik, diuretik, laksativ, regulator, roborans, tonikum i vermifug. Druga imena za tušt su tušanj, tušac, tušnjak i portulak, a strani su mu nazivi: ...



Kušala sam ga i jako je finog, osvježavajuće kiselkastog okusa.
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 00:18
Da, to je tušt, 100%.
Često ga jedem u rano proljeće.

Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2010 u 22:49
ja ga obožavam..ako ti je ovaj nepolijevan uberi ga i pojedi samog ili s drugim povrćem u salati....
evo moje salate s tušcem, od neki dan...uff sad ga cijelo ljeto uživamo;
inače pun je vitamina E i omega 3..ja ga obožavam:


Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2010 u 22:52
a evo me ovdje vidi koliko velikog tušca čistim za našu salatu:

Na vrh
bora View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2009
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2010 u 21:27
Pitanje za iskusnije forumase, naime da li sremus moze da se cuva tokom godine u zamrzavacu. Inace moja omiljena samonikla biljka, ja je berem na Fruskoj Gori gde u sumi rastu citave livade. Unapred hvala za odgovor.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 11:07

.....bora,  ja  sam  sa  mora,  ne  znam  nista  o  srijemuzu....

....kako je  jesen  bila  klim.   povoljna  brala  sam  kostric i  mjesala  sa   blitvom...vrlo  ukusno....

....momentalno  ga  nema  tj.   vrlo   malo....

 

 

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 22:35
Manči, iznenadila bi se da i kod nas ima jedna vrsta srijemuša (divljeg česna ) ali su mu listivi puno uži a cvijet identičan ali nešto manji.Logično za naše područje (Južni Jadran ).Baš fino miriše na česan.Wink

Bora, nema nikakvog razloga da sa srijemušom ne postupiš isto kao sa svakim drugim zelenim povrćem tj. da ga zamrzneš, zašto ne?
Ne košta te probati.Zamrzni manju količinu na nekoliko dana pa je izvadi i  pripremi na uobičajeni način.
Vidit ćeš da li ti odgovara.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 08:38
.....Fermina  poslikaj  taj  nas  srijemus  kad  stignes...
 
...nalazim vise lukovica  ali  se  ne  usudjujem  konzumirati...
 
...upravo  mi  je  poceo  ( prerano )   udarati  tankolisni  sa  bijelim  cvijetom  koji  mirise  bas  na  luk,  ne  cesan.....slikat  cu  ga  kad  procvjeta....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.