Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biovrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biovrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3940414243>
Korisnik
Poruka
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2011 u 12:37
Niske mahune sam porezala i sada se pitam što bih mogla posaditi na tu gredicu. Prošle godine sam posijala špinat i matovilac još u kolovozu na takvu gredicu i oboje je bilo loše. Nisam ubrala ni list špinatasmile220. Ima li netko bolje iskustvo, što saditi da gredica ne ostane prazna?!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2011 u 12:04
Najbolja metoda koju sam do sad primjenjivala u vrtu je " zabosti bocu u korjen biljke", neodrezanog dna. Jednom tjedno napunim vodu u boce i okrenem vrh i zabodem u već naprevljenu rupu prema korjenu. Nema rasipanja vode, nema kontakta listova sa vodom i tim je smanjena mogućnost plamenjače ( bar je manje na tikvicama ove godine).

Ruže mi nisu bile nikada bolje i bez malčiranja. Ako đubrim u granulama, stavim ih u rupu di će doći boca  i tu se otapaju. Ili se može tekuđe đubivo usuti u boce.

Stvara se vakum te voda sporo otječe i korjen povlači vodu u sebe, nema rasipanja vpde. Znam zateći  vodu u bocama nakon sedam dana kad dođem u vrt, znači biljka povuče koliko joj treba Thumbs%20Up.

Uz malčiranje ovo je pravi zgoditakSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2011 u 12:07
Originalno poslano od člana jadranka4 jadranka4 napisao:

Niske mahune sam porezala i sada se pitam što bih mogla posaditi na tu gredicu. Prošle godine sam posijala špinat i matovilac još u kolovozu na takvu gredicu i oboje je bilo loše. Nisam ubrala ni list špinatasmile220. Ima li netko bolje iskustvo, što saditi da gredica ne ostane prazna?!


Posadi blitvu, meni je na ovakvoj suši nikla i dobra je koliko je to moguće uz zaljevanje jednom tjednoThumbs%20Up

Ja ću se prebaciti na mahune penjačice, jer su mi četri kućice takvih plodnije i sočnije nego kvadrati niskihSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2011 u 20:20
jadranka, ja sam ove godine prvi put posijao rotkvice, sorta ledena svijeća i to kraj kupusnjača jer sam pročitao da su dobro susjedi. baš sam danas ogradio gredicu jer srne sve pojedoše...

vole rahliju zemlju, ne vole stajnjak već kompost- tako pročitah i napravih..

jedno pitanje: mogu li se i korabice sad sijati, da li je kasno? na ambalaži uopće nema označeno kad se siju u gredicu.


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 15:16
lijep pozdrav ,evo da vam se i ja priključim.Imam veliki bio vrt,već nekih deset godina. Ništa ne špricam osim baš krumpira,ali on nema veze s ostalim povrćem koje imam.Pa ako nekome mogu pomoći,evo ja npr. za jesensku sjetvu sijem jesensku salatu koja dobro podnosi zimu na otvorenom,isto tako posijem celer i posadim češnjak,sve dobro podnosi kontinentalne zime,a na proljeće mi lijepo dođe sve ranije. Dok drugi ljudi kupuju salatu u trgovinama i samo sanjaju kad će doći njihova za brati ,mi se već izguštamo u salati,bitno je samo izabrati pravu jesensku sortu. Ja uvjek koristim istu i pokazala se vrlo kvalitetnom,pa tu skroz i sijem.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 18:59
Molim da napišete i koja je to salata.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 19:27
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

Molim da napišete i koja je to salata.

prije svega,gospina trava,ne moramo biti na " vi"    , a salata koju sijem zove se Nansen. Ja često uzimam sjeme od svojih salata,pa je nekad i ne moram kupiti.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 20:43
Hvala svima na podijeljenim iskustvima. Gredica s mahunama je još uvijek nezasijana zbog ove grozne suše, a čini mi se da je prevruće za sijanje bilo čega. Čekam malo kiše da krenem na posao. Posijat ću salatu hrastov list i to vlastito sjeme. Prošle godine na sisvete dobila sam 5-6 malih biljčica te salate iz Slavonije. Posadila sam ih u vrt, rahlo prekrila sjenom, prezimile su i razvile se u prekrasne glavice. Tri sam ostavila za sjeme. Inače mi salata ne uspijeva, pokušavala sam već s nekoliko sorti.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 21:15
pozdrav,jadranka,sve ovisi i o vrsti tla,kod mene je ilovasto,pa ako još u jesen padne malo kiše,to mi bude idealno za sjetvu ,ali napominjem " malo kiše " jer takvoj zemlji je sasvim malo dovoljno,drži dugo vlagu,a dok je suša ni kod mene nije baš sjajno,pa ću odgoditi jesenske radove do prve kiše.
Na vrh
black View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje black Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2011 u 19:48
Pozdrav !
Da vas pitam ,,, da li je kasno za još nešto posaditi u vrtu ! Npr luk , salatu i tako ? I ako netko ima ideju za još nešta ?
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2011 u 20:21
nije kasno ja još nisam posadila inaće sadim u jesen crveni luk, češnjak, rasadim salatu , endiviju 
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2011 u 22:09
Matovilac,jestivi mak,zimsku salatu....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
black View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje black Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2011 u 22:46
Hvala ! Nisam mogla ranije jer je bilo suho ... Imam malo luka i raznih salata pa ću pobacati !
Nisam nikad čula za jestivi mak ?
Špinat ne sadim jer imam neki ljetni ( stalno se bere do zime ) i on baci sjeme pa nikne opet nagodinu !
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 08:32
tako meni nikla blitva pa ju ne moram sijat a i salata pa ju samo rasadim
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
black View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje black Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 08:52
Ne znam da li se može još posijati crna rotkva ?
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 09:12
Originalno poslano od člana black black napisao:

Hvala ! Nisam mogla ranije jer je bilo suho ... Imam malo luka i raznih salata pa ću pobacati !
Nisam nikad čula za jestivi mak ? [IMG]smileys/smiley25.gif" align="middle" />
Špinat ne sadim jer imam neki ljetni ( stalno se bere do zime ) i on baci sjeme pa nikne opet nagodinu !


Jestivi mak ti je onaj za makovnjače i još razne slatke kolače,biskvite,pite ili slana peciva.Ima ga za kupiti u gotovo svim trgovinama ,samo treba biti cijelo zrno,ne mljeveni.Za jesensku sjetvu najbolji bi bio plavi mak jer taj podnosi zimu,procvate prije i dolazi ranije za berbu.Kad ocvate stvaraju se zelene glavice koje su s vremenom sve krupnije....ostave se dok se stabljike i glavice totalno ne posuše i ne poprime smeđu boju,tad se beru.Glavice se režu popola i mak se istesa u posudu.Kad se sve očisti mak se ispire u nekoliko voda,mi smo ga znali prati i 10 puta zbog smeća koje se nakupi prilikom čišćenja.Sav zdravi mak sjedne na dno,ovo na površini vode se sve baca.Kad je mak čist,stavi se stol van na sunce,prostre se platneni stoljnjak i mak se suši preko dana na stolu uz to da se povremeno promiješa rukom da se sve lijepo i jednolično osuši.Kad je suh sprema se u platnenu vrečicu na suho i hladno mjesto.Kvaliteta maka iz trgovine i domaća se ne može mjeriti,jer je ovakav način spremanja maka kvaliteta No1.Dok su svi kupovni ili jako ljuti zbog toga što se uopće ne peru ili imaju uvjek neki čudan miris.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
black View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje black Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 09:45
Aaaaa taj mak ! Pa znam šta je jestivi mak ! Nisam znala kako se on dobiva ! Mislila sam da on raste u trgovini na policama !
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 10:33
Ma sad me zezaš,nisam ni mislila da ne znaš što je jestivi mak.Ali ima puno ljudi koji ga ne siju .....ili ni ne znaju kako ga dobiti tj.kako ga sam proizvoditi.    to je još jedna povrtna kultura koja je pala u zaborav...prije je bilo nezamislivo vidjeti vrt bez maka.Gotovo svatko ga je imao u svom vrtu,danas nažalost sve manje ga je negdje za vidjeti.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
black View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje black Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 10:59
Hehe, i zezam i ne zezam ,,,, znam šta je mak , ali nisam nikad vidjela da ga netko uzgaja pa nisam o tome ni razmišljala ,,, šteta da se ne uzgaja više ,,,, Vjerojatno ga treba posijati na jako veliku površinu , da bi se dobilo dovoljno maka za recimo jednu obitelj za cijelu godinu ?
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 11:08
Zbog moguće zloupotrebe zakonom je ograničeno koliko se maka slobodno sije i sadi. Zbog toga je mak pao u zaborav.
Dakle za osobnu potrošnju u kulinarstvu se slobodno uzgaja, ali bi se trebalo raspitati koliko je dozvoljeno da ne bi imali bez veze problema.

@Monstera da li si ti sijala mak kupovni iz vrečice?

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3940414243>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.