Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Prirodni vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biodinamičkio vrtlarenje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biodinamičkio vrtlarenje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 10>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 01:03
Evo nešto zanimljivo iz iskustava uzgoja krumpira pod slamom.

Krumpir pod slamu se stavlja kasnije nego što sadimo u zemlju, tlo mora biti što toplije.

Iskustvo ovog vrtlara je da je krumpir manje bio zahvaćem plamenjačom za vrijeme obilnih kiša. Te je bilo manje napasti na biljkama.

Krumpir pod slamom je bio čist, vađen bez većih napora, kopanja i korova. Iza krumpira je ostala slama koja se počela kompostirati i rahlo tlo.

Ovo uzgajanje pod slamom mi sliči na krumpire koji budu dobri u kompostu.
Ispod slame bi dodala travu.

E sad čovjek tvrdi da se svaka vrsta krumpira ispod slame ne ponaša jednako, tako da treba eksperimentirati.

Možda je najbolje kupiti više vrsta krumpira ( mogu se uzimati na kg) i izvesti test.




Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 01:04



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 01:44
Evo primjer kako to napraviti u videu.

http://www.youtube.com/watch?v=q1OShZZUt0k&feature=related

Samo što on dodaje, čini mi se, koštano brašno i dolomit.

Po njegovom treba paziti na debljinu slame da sunce ne zahvati krumpir.

Navodno nije zaljevano vodom.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 03:11
Krumpir mi je spreman i čekam dane pogodne za korjen. Kompost je na zemlji, preko je slama, kameno brašno je spremno ....
 
Ako je zaista točno da na ovaj krumpir ne dolaze krumpirove zlatice trebao bi to za sada biti skoro jedini posao oko krumpira.
 
Jedino nazirem problem sa miševima. Stavljam otrov za njih oko sjena i ponešto oko vrta i on još uvijek nestaje. Ima ih još ...
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 09:45
Smrcko prava si!Hvala na trudu.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 18:13
Da miševi slabo mi je od njihAngry, i bojim se da ne nađem ništa od krumpira ispod slame.

Imam problem i sa kukcem kojeg sam otkrila što je, izbuši sav krumpir i zove se žičnjak.Angry
http://www.google.com/images?hl=en&source=imghp&biw=1024&bih=578&q=wireworm+in+potatoes&gbv=2&aq=3&aqi=g5&aql=&oq=wireworm

Hoja gdje si nabavila kameno brašno?

Gospina travo drago mi je ako vam nešto pomogneHug
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 18:47
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 22:18

Kameno brašno dobit ću iz Splita. Kad šogor dođe ili kad mi odemo tamo.

Ne brini - računaj da imaš!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 23:06
Nisam te žicala, čuvaj za sebe.Smile

Mislila sam da si ga tu negdje nabavila. Ne mogu se sjetiti da sam vidjela negdje kamenorezca
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 07:07

Ja sam priču o solitarnim pčelama odslušala jučer, a vi ponešto možete pročitati ovdje.

Ako vam se svidi priča jednostavno se napravi kućica.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 12:48
Ne mogu otvoriti ni jednu stranicuCry.

Jučer sam tražila kameno brašno, svi su me zbunjeno gledali. MM me rekao natamburati, jer ga sramotim. A ako budem tražila kravlje rogove, promjenit će bravuLOL

Na jednom mjestu su mi rekli da će za dva tjedna imati kamenu prašinu, ali to je od mramora. Zašto ne može mramorna?

Znaš li Hoja  samo odkud je ta tvoja prašina, da nije iz kamenoloma?Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 12:52
Našla sam po nazivu u linkuSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 15:55
Smrcko, ne zanovjetaj - ne traži kameno brašno. Moje će biti iz kamenoloma. Imat ćeš gorski vrt sa mirisom dalmatinske prašine.
A ako baš hoćeš brzo, brzo dogovorit ću ti da sama pokupiš na Kukuljanovu ili Škrljevu isto u kamenolomu. Gdje god ti paše. Ne kupuj, čuješ li me! smile155
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 16:29
Dobro si rekla da znam i ja sam mislila da je u kamenolomu, ovaj moj nije siguran ili neće biti siguran gdje se nalaze kamenolomi, ali bit ćeOuch.

Čuj i da mi daš, neću živjeti jednu sezonu moram dugoročno naći izvore za eksperimenteLOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 23:30
Krećemo u izradu ovakvih gredica.

Prvi korak je da ćemo napraviti uzdignute gredice visine 20 cm:
- jednu dužine 8 metara i širine 1.2 metra
- a drugu 2 metra dugu i 1.2 široku

Kupili smo 4 m2 daske, širine 2 cm  za 100 kn.

Na dno će ići ugalj kao drenažni sloj, ubacivat ćemo miješanu domaću zemlju, malo crvenice i dodavati što stignemo.

To je za ovu godinu dovoljno, a svaku godinu ćemo dizati po jednu od 8 metara. Tako ću kontrolirati humus i hranjivaWink

I imat ću ovakav vrtić, moći ću staviti i vjetrozaštitne lukoveHug



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 08:13
Bravo, bravo!! Ne zaboravi na dno gredice staviti neku žicu zbog voluharica-miševa-krtica..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
petar_pan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petar_pan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 21:58
pozdrav ljudi!!!

bas mi je drago da nisam jedini u potrazi za kravljim rogovima....dakle moja potraga i dalje traje...tako da bih bio zahvalan na bilokakvoj informacij tipa gdje kako i kod koga.tko prvi nadje nek se javi!!!

lp i hvala
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 22:08

.....a  joooj  smrcko,  sto sam  se  smijala....vec  sam zamislila  sliku  trazenja kamenog brasna  i  kravljih  rogova! LOL

...pozdrav petar  pan,  nazalost nemam  informacija.... 

 
 
....proslu sezonu nisam  bila aktivna u vrtu ali   ovu namjeravam  nastaviti gdje  sam stala...na  forum  sam  i  stigla  trazeci  informacije  o  kompostu  i  upala  na  temu  bio-vrt....tako  i  ostala....
....moja  zelja  je  isto  kao  i  vasa  imati  zdravo  povrce....
....vec  4-5   sezona  se   borimo  sa  tvrdom  i  suhom  zemljom iz  koje  narastu  nekakve  bonsai   biljcice....
...razlicito  podneblje,  razlicita  tla  -   razliciti  pristupi  bio  vrtlarenju...
 
...za  sada  se  koncentriram  na  prikupljanje   trave  za  malc  i  koprive  za  tekuce  gnojivo....
 
....neka  nam  ovo   proljece  donese  vise  znanja i   zdravih  plodova...Clap 
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2011 u 07:29
"...razlicito  podneblje,  razlicita  tla  -   razliciti  pristupi  bio  vrtlarenju..."
 
Tako je, Manči, potpuno se slažem s tobom.. Načelo jest isto - jesti zdravo, ali sve ostalo ovisi i o vrtlaru i o prirodi. Baš sam jučer pročitala u knjizi Bio-vrt rečenicu koja veli da će, naprosto, svaki bio vrtlar procijeniti koji mu je pristup najbolji, uvažavajući prirodu i vlastite mogućnosti..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2011 u 07:48
....i  ja  sam  pocela  s  tom  knjigom  mijenjati  svoja  razmisljanja....ustvari,  uvijek  sam  bila  za  vrt  bez  kemikalija  ali  nisam  znala  da  su  "prirodne"  metode  toliko  razradjene  pa  mi  je  prije  3  god  bilo  pravo  otkrice  da  ljudi  vec   desetljecima  ,  recimo u  Njemackoj,  razvijaju  uzgoj  po  bio  ili  eko  principima....
 
....buduci  da mi  je  vrt  na  otoku  moram  se  prilagoditi  iskustvima  mjestana  a  to  je  sadnja  u  kanale...povisene  gredice  za  moje  tlo  nisu  dobre  zbog  brzeg gubitka  vlage....mozda  postoji  neki  sistem  gradnje  da  se  pricuva  vlaga....o  tom  po tom....  
 
 
 
...moram  spomenuti  dragu   SilveK  od  koje  sam  puno   naucila  za  ovaj   pocetak....  
 
 
....bas   se  veselim  novoj   sezoni  i  novim  iskustvima  forumskih  bio-vrtlara...
 
...Smrcko,  hvala  na  tekstovima,  linkovima... 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.