Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Prirodni vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biodinamičkio vrtlarenje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biodinamičkio vrtlarenje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 10>
Korisnik
Poruka
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 15:06
Evo moje povišene gredice 1,90x1,60. Sve je rađeno po principu humka (iskopana dužina lopate zemlje, stavljeno granje kao drenažni sloj, zatim naopako okrenuti buseni trave, pa malo komposta, pa sloj lišća, pa mreža kao zaštita od miševa i voluharica, zatim opet sloj komposta i onda puuuno vrtne zemlje. Puno teškog, fizičkog posla u stvaranju gredice i dosta financijskog ulaganja (betonske ploče, žica, višesatni rad MMa na okviru gredice i onda još nekoliko sati udarničkog zajedničkog rada).. Ali zadovoljstvo urađenim - nemjerljivo!!
 
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 19:13
Koliko ste gredica napravili, jednu ili više?

Kako misliš betonske ploče, stranice sanduka su od betona?
Kako ste ih pravili ako su betonske da budu čvrste, sa armaturom?

Kod mene će biti dimenzije 8m×1.2m×0.2m i drugi će biti 2×1.2 metra.

Sve se mislim da li da stavljam mreže, što kažeš finansijski puno ali kad se sjetim da miševi i krtice mogu tulumariti u mom sanduku ipak će biti žica.
Još ćemo umjesto granja ekološki ugalj satavljati na dno kao drenažu.

Kakvu ste žicu stavljali, sitne oke i pocinčana?

E vidiš Anaidica kako je meni sa eksperimentima, nije lako i udarnički se radiWinkLOL

Baš sam ponosna na tebe da si napravila gredicuClap
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 19:28
Anaida, svaka čast!
 
Nego, smrcko, na jako puno mjesta sam čitala da su krtice i miševi ( a možda će to biti slučaj i sa voluharicama) u početku došle, a onda odjednom nestale ispod stelje. Kažu da bježe od vlage. A da vidiš jučer koliko vlage ispod sjena - zemlja ne vlažna nego mokra, a kiša nije padala mjesec dana.
Ako je tome tako bit će dobro.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2011 u 21:16
....jucer  sam  i  ja  virila ispod trave koju smo stavili debelo na  jedan  mali  dio  Sahare...cijelu  zimu  je  taj  dio  pokriven....zemlja  je  vlazna  i  rastresita  ,   nije  zbijena  ....
 
 
...cetitke Anaida za gredicu...Clap 
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 09:45
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Koliko ste gredica napravili, jednu ili više?

Kako misliš betonske ploče, stranice sanduka su od betona?
Kako ste ih pravili ako su betonske da budu čvrste, sa armaturom?

Kod mene će biti dimenzije 8m×1.2m×0.2m i drugi će biti 2×1.2 metra.

Sve se mislim da li da stavljam mreže, što kažeš finansijski puno ali kad se sjetim da miševi i krtice mogu tulumariti u mom sanduku ipak će biti žica.
Još ćemo umjesto granja ekološki ugalj satavljati na dno kao drenažu.

Kakvu ste žicu stavljali, sitne oke i pocinčana?

E vidiš Anaidica kako je meni sa eksperimentima, nije lako i udarnički se radiWinkLOL

Baš sam ponosna na tebe da si napravila gredicuClap
 
 
 
Smrčko - napravili smo za sad samo jednu gredicu, iako smo kupili materijala za više (betonskih ploča i žice).. Naime, jako dugo je MM radio okvir i pokazalo se da nije najbolje rješenje to s betonskim rubnicima. MM je htio trajno rješenje i zato smo ju od tih betona radili, stranice je povezivao metalnim stupićima i žicom (bušio je beton). S unutarnje strane stjenki betona stavili smo stiropor da ne bi zimi pucao beton radi zemlje, pa tek onda zemlju. Žica je sitnih oka i pocinčana, dosta jaka i dosta skupa - tako da ne trune u zemlji. Sve u svemu, kao što rekoh - veliko ulaganje, nismo sigurni da smo baš tak trebali kompicirati LOLLOL ali se nadamo da je to trajno rješenje i da ćemo samo nakon nekoliko godina morati mijenjati zemlju a ne i okvir gredice.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 22:32
Mi smo ravno prije 3 godine napravili niži drveni sanduk i danas dan gredica funkcionira i drvo nije strulo. Možda treba naći neku vrstu zaštite za drvo koja bi bila ekološka.
Tako da drvo nije kratkog vijeka, i mogu se stranice zamjeniti ako su oštećene ( pojedinačno).

A ona dva sanduka koja pravimo tj drvene letve su 2 cm debljine i 4 metra duljine ( prepilili smo ih na 2 metra zbog transporta u autu), su nas koštali 100 kn.
A sanduci su 8 i 2 metra ukupno 10 mara dužine sanduka.
To su 4 m2 daske 100 kn.
Samo što ćemo one stranice d 1.2 metra ( širina sanduka) dodati  jer imamo letve pa nismo kupovali.

----

Eh gledala sam kako norvežani prave eko smolu za kuće, kuhaju drvo ili nešto slično i tikva nisam zapamtila što su radili.
Ali pretpostavljam da je neko drvo koje ima smolu i da je kuhana tekućina bila crvena. Možda drvo bora i dugo se kuhalo.

Skuhat ću jedan lonac bora i premazati daskeWink
----

Stiropor mi se sviđa kao ideja samo ne znam je li pametno ga stavljati gdje je povrće, kako sad svašta govore za te plastike mozak mi već vibrira od informacija i polifenolaLOL ali kao ideja je fenomenalno. Stiropor bi grijao i držao vlagu i bilo bi .

......

Anaidica što ćeš saditi u te uzdignute sandukeEmbarrassed?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 23:33
Kolofonij je najvažnija prirodna smola, koja se dobiva smolarenjem iz balzama borova i
drugog crnogoricnog drveca mediteranskog podrucja i ostalih regija s toplom klimom. Nije
polimerne prirode, ali se upotrebljava u proizvodnji sintetskih smola i lakova. Prilikom
smolarenja iz stabla se cijedi balzam koji se naziva terpentin, a ako se radi o boru naziva se
borovom smolom. Terpentin je ljepljiv i mirišljiv, a sastoji se od terpentinskog ulja i
kolofonija u približnom omjeru 30:70 te od malih kolicina vode i u vodi topljivih tvari.
Terpentin se industrijski preraduje destilacijom tijekom koje se hlapljivo terpentinsko ulje
odvaja od nehlapljivog kolofonija.
Osim smolarenjem, terpentin se dobiva i kemijskom preradbom drva (ekstrakcijom, suhom
destilacijom, prilikom prerade celuloze).
Kolofonij je prozirna, staklasta i sjajna smola, tališta u podrucju 90…100°C. Otapa se
benzenu, eteru, acetonu, kloroformu i drugim organskim otapalima, ali je netopljiv u vodi.
Miješa se s uljima, mastima i voskom. Po kemijskom sastavu kolofonij je smjesa organskih
spojeva s oko 90% smolnih kiselina, od kojih je najvažnija abijetinska kiselina C20H30O2
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 23:56
......kod  nas  su  stolari  stitili  drvo  lanenim  uljem....prije,  kad  nije  bilo  svih  ovih  kemikalija...
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 09:49

Svašta pomalo ću sijati u tu gredicu. Meni je to nekako gredica za naučiti - kako do sada nisam imala vlastiti vrt, posadit ći malo mrkvice, malo peršina, luka, salate, špinata, paprike, korabice, i neko još začinsko bilje.. Sve ću pokušati raditi na eko, bio način i to je, za prvu sezonu, to.. Veliki povrtnjak mi je zapravo kod svekrve i njoj pomažem tamo. Kod nje imamo i paradajz, krastavce, grašak, krumpir... uz sve ovo nabrojano kod mene.

"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
bunarićka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bunarićka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2011 u 21:55
ove su mi podignute gredice pravo otkriće! ma cijela ova tema mi je odlična, trenutno skupljam informacije o bio - vrtlarenju. i ja sam pročitala rečenicu koja govori o različitim pristupima. po meni je to usporedivo sa odgojem djeteta- svaka informacija je korisna ali na kraju ispadne da se roditeljstvo ipak ne uči iz knjige već živi dan po dan. i što je bilo dobro za jedno dijete ne mora biti dobro i za drugo... ovisi i o samom djetetu i roditelju i uvjetima i okolini. tako i vrtlarenje,. bitno je da tražimo najbolju opciju za nas i naš vrtić!
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2011 u 09:04
....dobrodosla   bunaricka, pridruzi  nam  se  u  ucenju...Clap 
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2011 u 15:03
Ja sam krenula vrtlariti danas - posijala mrkvu, luk vlasac i krasuljicu.. Sve pokrila najlonom dok ne nabavim agril foliju.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2011 u 19:07

Te uzdignute gredice su dobro zamišljene, praktične su za obrađivanje, ako se postave preporučeni slojevi onda su i vrlo kvalitetne po sastavu i drenaži tla... Jedino za čega imam rezervu je vlažnost tla. Možda sam u krivu (uostalom to će vaša praksa pokazati), ali meni se čini da bi se takve povišene gredice trebale navodnjavati, a da će bez navodnjavanja na njima vladati suša.

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2011 u 19:26
Da Cimić brže se suši, i treba ih dodatno obložiti da se spriječi kontakt sa drvetom ( ako su drvene).

Meni se desilo jedno lijepo iskutvo, pošto sam zanemarila sanduk koji je bio višlji možda i 0.5 metra ( ili 0.4) nije sve napredovalo u sandukuku kako sam planirala i pregusto sam natrpala svega. Međutim najljepša mrkva koju sam ikad vidjela, ukusna ravna i duga do 30 cm bez znakova napada kukaca je baš od tuda. Nije bila zaljevana, a nije bila kišovita godina, jednostavno joj je pasalo.

Planiramo cijeli povrtnjak pretvoriti u te gredice, malčirati i spriječiti odlazak vlage iz zemlje. Između gredica će biti postavljene folije ili karton da spriječiimi i taj gubitak vlage a i da kontroliramo korov.

Uzdignute gredice se brže griju, pa imaju efekt klijališta. Takođe se mogu lako staviti metalne konstrukcije za flic, najlon i zaštitu od leda. Korist je višestruka. Ujedno kao na jednoj od slika staviš dasku između dvije gredice kao klupicu i uživaš u radovimaWinkSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2011 u 19:29
Bravo AnaidaClap, tako mi je drago da ti se probudila nova ljubav povrtlarstvo. Želim ti što više gredica sa povrćemsmilie_love_408.gif
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2011 u 14:46
Posijala i špinat, rotkvice, peršin.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2011 u 23:12
Evo pao je i moj prvi sanduk.

Dno ugalj, posinčana mreža, zemlja crvenica i onda najbolja vrtna zemlja puna đubrivasmilie_girl_107.gif





Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2011 u 23:14
Dimenzije 8m×1m×0.2mWink

Nastavak slijedi neki drugi dan, pao mrak i ne mogu slikatismilie_girl_349.gif
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2011 u 06:24
Veselim se tvojoj gredici-gredicama! Odlično izgleda, i znam koliko je posla i truda uloženo.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2011 u 07:59
Ej, smrcko, gledam ti ove slike, naviru mi ideje, pišem, pa brišem ... Pozicija ti je super ...
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.