Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Yucca elephantipes
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Yucca elephantipes

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2010 u 15:25
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2011 u 11:56
Pozdrav,
 
malo oživljavam temu jer mi se čini da mi yuka neće dočekati proljeće i oporavak vani. Dobili smo ju prošlo proljeće kao izrazito bujnu i tamnozelenu biljku koja je od ljepotice postala neko anemično stvorenje kojoj prebrzo otpadaju donji listovi. Donji dio drveni, novi listovi rastu, ali su listovi cijelo vrijeme obješeni, svjetlozeleni, a kad dođu do pune veličine sredina im počne žutjeti i spremni su za uklanjanje.
 
- Držali smo je prvo kod prozora, udaljenu 1 m od radijatora, puno svjetla, direktno sunce iza 4 popodne. Bilo joj je prevruće
- sad je na 22 stupnja, bez direktnog sunca, puno svjetla, nema propuha, zaljevanje po potrebi, al i dalje je klonula
 
Stavila bih sliku, ali čini mi se da ne mogu zbog premalog broja postova. Nemam ideju što učiniti? Zalijevam po potrebi, dohranila ju 2x ove zime. Da jednostavno budem strpljiva? Baš mi izgleda kao da ju nešto muči, al ne znam šta :(
 
Pomoć!Cry
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2011 u 12:47
U kakvom je supstratu posađena, ja svju prihranim dvaput godišnje i to u prolječe
Sada preko zime je na pola metra od radijatora, na podu ispod prozora , zalijem je malo dvaput mjesečno i svaki drugi dan je orošavam
Posađena je u jako propusni i drenirani supstrat
Svakako je izvadi iz zemlje da vidiš u kakvom stanju je korjen
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2011 u 22:40
Originalno poslano od člana Rumko Rumko napisao:

Pozdrav,
 
malo oživljavam temu jer mi se čini da mi yuka neće dočekati proljeće i oporavak vani. Dobili smo ju prošlo proljeće kao izrazito bujnu i tamnozelenu biljku koja je od ljepotice postala neko anemično stvorenje kojoj prebrzo otpadaju donji listovi. Donji dio drveni, novi listovi rastu, ali su listovi cijelo vrijeme obješeni, svjetlozeleni, a kad dođu do pune veličine sredina im počne žutjeti i spremni su za uklanjanje.
 
- Držali smo je prvo kod prozora, udaljenu 1 m od radijatora, puno svjetla, direktno sunce iza 4 popodne. Bilo joj je prevruće
- sad je na 22 stupnja, bez direktnog sunca, puno svjetla, nema propuha, zaljevanje po potrebi, al i dalje je klonula
 
Stavila bih sliku, ali čini mi se da ne mogu zbog premalog broja postova. Nemam ideju što učiniti? Zalijevam po potrebi, dohranila ju 2x ove zime. Da jednostavno budem strpljiva? Baš mi izgleda kao da ju nešto muči, al ne znam šta :(
 
Pomoć!Cry
 
Zmaj ti je dao dobar savjet, a što se tiće stavljanja slika - ne ovisi o tome koliko postova  imaš. Slikuu možeš staviti, pročitaj uputu o stavljanju slika koju je slikovnim prikazom objasnio administratorWink
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 08:15
Iako sam neznalica, ipak... Rumko što to znači "zalijevanje po potrebi"?. Možda je tu "kvaka".
Naime i ja sam dobila prije puno godina jednu krasnu  yuccu. I držala na mjestu gdje inače držim različite kućne biljke i sve "žive" o.k., ali.... mislim da sam ju naprosto utopila. Jednog dana sam otkrila da je sasvim istrunula u dijelu u zemlji.
Pa stoga nekako mislim da je možda bolje i  da bude žedna nešto više... sigurnije je. Vidi malo!
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 14:04
Hvala na savjetima!
 
Sad kad gledam, čini mi se da je možda u zemlji problem, propusna jest, al i nekakva čudna. Danas ću u potragu za 'jako propusnim i dreniranim supstratom' pa ću pogledati i korijen. I da orošavala ju nisam nikada. To bi značilo da ju prskam sa špricom, pa pada kao 'para' po listovima ili samo po zemlji da se ne sasuši?
 
Zalijevanje po potrebi znači ne prečesto, kad vidim da je gornji sloj suh, a donji još vlažan, piknem prstom Disapprove , svakih 10-ak dana, tako nekako. Uh, ova samostalna briga za biljke je beskonačno fora, al je problem što se vežem za njih pa patim skup s njima Wacko
 
P.S. Ajme kako ste divno društvance! Sad me baka sjetila da na kraju nikad nisam navratila do njezina vrta. Morat ću to ispraviti čim zatopli :D
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 14:15
Slikano je laptopom, pa se boje baš ne vide, vjerujte na riječ da je anemičan. Embarrassed 
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 14:29

Rumko, mislim da je ipak taj način zalijevanja za nju pretjeran. Moju prvu yuccu i sama sam tako zalijevala i uništila sam ju. Sad oskudno zalijevam, gotovo da je više suha nego vlažna zemlja i lijepo se drže (ako želiš pogledaj slike yucca na temi moj vrt - moon). Posađene su u običnu kupovnu zemlju za cvijeće.

Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 14:45
A nije li možda u prevelikoj vazi.
Ja sam imala sličan problem, doduše s dracenom. Dvije. Jednu sam pustila i još je uvijek u maloj vazi.Buja kao luda. A drugu, koja je u početku već bila veća, presadila sam u veću, pa onda još malo veću.... uboga, visila je, nikakva, i više nije pomoglo ni vraćanje u manju posudu.
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 15:15

Ha probat ću s tim zalijevanjem jer ostalo bilje buja (čak i dracena koja ima slične zahtjeve kao yucca) i ne žali se (osim hibiskusa koji jedan za drugim odlaze, al oni su posebna priča) što znači da stvarno nešto krivo radimo. 

 
Inače, yuccina tegla je puno manja, ovo na slici se vidi samo ukrasna u kojoj je zadnjh par dana jer se njezina razbila.
 
E da, kada se smije yuccu staviti na terasu? I na kakvo mjesto? Sjena, polusjena?
 
P.S. Hvala svima na odgovorima!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 15:20
Moja iskustva sa tom vrstom juke su bila loša i zaključak mi je bio da traži određene uvjete. Sve je bilo dobro dok ne bi došla zima i od prekrasne biljke bi sve propalo. Prostorija je bila pretopla, premalo svjetlosti.

Koliko se sjećam kad biljka klone, cijelo unutrašnje stablo je počne trunuti i nema joj spasa.

Evo neki savjeti vezano za uzgoj:

Ako se radi o Yucca elephantipes - kućna juka ona može izdržati do - 3 stepena (možda i niže ali je bolje ne izlagati ispod 0). Preporodit ćete biljku ako je od toplijeg vremena izbacite na balkon. Obavezno je zaštitite od crvenog pauka i insekata.

Veličina posude biljke će uticati na veličinu biljke. Zemlja mora biti dobro drenirana i mješana sa pjeskom ( možda bi mogao se dodati i perlit).
Polažaj mora biti sa što više sunca ili samo malo sjene.

Zaljevati je redovito, ali se zemlja između zaljevanja mora prosušiti.
Tolerantna na sušu

Kad je u kući preko zime zaljevanje se svodi na minimum, zemlju držati prosušenu sa minmalnom količinom vode tek toliko da biljka ne strada.

Po svemu ovome čini mi se da joj zimi treba neka vrsta mirovanja, na svjetlom i ne previše toplom mjestu.

Inače u prirodnom staništu procvjeta , ali se to ne dešava kad je u posudama.

Po meni su ključni svjetlost ( biljka je punog sunca) i zaljevanje.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 15:21
Rumko pročitaj Brbin post, možda ima neki odgovor za tebeWink
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 15:31

Puno je lakše iznova gnjaviti pitanjima nego malo pročačkati forum Embarrassed idem čitkati ponovno. Čitam ja i čitam, al uz toliko bilja, teško pamtim šta je za šta pisalo.

Uglavnom, iako rijetko i pomalo, čini se da smo ju zaljevali previše. Nadam se samo da će izdržati do odlaska na terasu :D sve uvijek tako živne kad se stavi van.  Sad sam ju još izolirala, svo cvijeće kod prozora, a ona ko Pale sam na svijetu na drugoj strani, sudbina ružnog pačeta... Nadam se samo da nije strulila u sredini. 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 15:42
Rumko najbolje ti je izvaditi biljku, odstrani staru zemlju ( zbog moguće zaraženosti sa pljesni ).
Zmotaj korjen u papir ( koji upija vodu da izvuče vodu), ako vidiš da je mokar. Može i ovaj papir koji koristimo kao ubruse za ruke. Popraši korjenje smrvljenim ugljenom ( mislim da može ugalj za gril ako nema primjesa ili onaj ugalj rudarski ) da sprječi trulež korjena.

Kad se korjenje prosuši, posadi u malu posudu sa steriliziranom propusnom zemljom ( može to biti i gotova zemlja za kakatuse i sukulente). Sterilizacija se vrši u rerni , tj da se ubiju moguće spore gljivica. Naravno prije sađenja se zemlja mora ohladiti.

Stavi biljku na svjetlo ne pretoplo mjesto, i pazi sa zaljevanjem.

Eto tako bi ja napravilaSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 16:38
smrcko je prava doktorica za bubane biljke smile221. Mislim da je tvoj savjet odličan.
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 17:31
Krecem put MBM-a po zemlju i ostalo nabrojano, a nakon toga oboružana znanjem u boj za spas yucce :D
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2011 u 19:31
Držim ti palčeve da je spasiš i da ti dalje ljepo napreduje
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 11:09
Evo raporta 5 dana kasnije.
 
Hvala na savjetima, čini mi se da su urodili plodom. Korijen je bio dosta vlažan, ali ne i trul, a sama biljka je čvrsta (probušila mi se rukavica pa sam imala crne nokte od ugljena Cool). Pljesni nije bilo (što me posebno razveselilo)!
 
Morali smo odrezati jedan list jer je potpuno povenuo, ali vidim da se novi dobro razvijaju pa će valjda biti nešto od nje. I dalje je ružno pače, al doći će i ono do labuda smile64
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 11:16

E da, sjetila sam se da su prvi problemi počeli (dok je još bila tamnozelena) zbog izloženosti suncu, međutim ono što mi nikako nije jasno je što je sve direktna izloženost suncu.

Kada sunce dopire kroz guste bijele zastore, dakle ne smeta za oči pri direktnom gledanju u izvor svjetlosti, difuzno je i ugodno, je li i dalje prejako za biljke? Dnevni mi gleda na zapad i ima pregršt svjetla, a zbog mikroklime u dnevnom, temp ne prelazi 26 stupnjeva ni za najvećih vrućina. Dosta mi je biljaka na tom potezu (njih 12) i nijedna se, osim yucce, nije žalila. Ih smijem ostaviti tu, ili su se biljke bunile i trpile samo ja to nisam primjetila?
 
Uh, puna sam pitanja. Jedno kraće vrijeme su yuccini listovi dirali zid, jel joj to također moglo naškoditi? Zid je hladan, prostor grijan, zid je kemija, biljka priroda...
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2011 u 11:40
Nevjerujem da doticaj lista sa zidom može naštetiti biljci, logično bi bilo da bi prvo stradoli ti listovi
Direktno sunce kad je biljka na otvorenom, nije sunce preko stakla, dapače kad sunce grije preko stakla se fokusira snop svjetlosti i povečava se temperatura sto nije zdravo za biljke jer ih prži
Zimi to i nije tako opasno koliko po ljeti
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.