Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Permakultura
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Permakultura

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Permakultura
    Objavljeno: 31 Siječanj 2011 u 10:41

Postoje li na forumu osobe koje primjenjuju permakulturu, ili su simpatizeri, ili žele o tome saznati nešto više?

Želim s vama razmjeniti iskustva, znanja i tako to...
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
53rijeka View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 2310
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 53rijeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2011 u 16:22
Ima ovdje dosta forumasa koji vec primjenjuju, a samim tim i propagiraju zdravo-eco vrtlarstvo, SMRCKO in primis,
a mi smo uvijek sprmni saslusati i nauciti nesto novoga.
 
ex rijeka53
mojblog
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2011 u 19:55
Eto, ja sam sad upravo naučila što znači riječ permakultura.
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 10:02
Originalno poslano od člana 53rijeka 53rijeka napisao:

Ima ovdje dosta forumasa koji vec primjenjuju, a samim tim i propagiraju zdravo-eco vrtlarstvo, SMRCKO in primis,
a mi smo uvijek sprmni saslusati i nauciti nesto novoga.
 
E pa to, zanima me primjenjivanje i razmjena praktičnih iskustava. Ja sam, doduše, skroz u permakulturi Smile, koliko se može. Čini se brže i pouzdanije čitati post na forumu nego brauzati internetom i zalutati ili se preinformirati.
Noćas nam dođe mail od naših prijatelja s Azora, da su im puževi pojeli salatu a kosovi rasturili malč u potrazi za glistama. Eh, ti kosovi...
Otpišem im da probaju grublji mač, slamu naprimjer, da naprave hranilišta za ptice bliže kući, i tu mi ponestane ideja...
Hoće li naći slamu na Azorima? Nema tamo mnogo žitarica, samo pašnjaci...
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 10:04
Originalno poslano od člana Tanja 20 Tanja 20 napisao:

Eto, ja sam sad upravo naučila što znači riječ permakultura.
 
Pa, kako ti se sviđa?
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 20:44
Originalno poslano od člana PeKa PeKa napisao:

Originalno poslano od člana Tanja 20 Tanja 20 napisao:

Eto, ja sam sad upravo naučila što znači riječ permakultura. [IMG]smileys/smiley32.gif" align="middle" />

 

Pa, kako ti se sviđa?

Kako mi se sviđa, pa podržavam i jedno i drugo, ali naravno da je eko ili "domaće" zdravije i sigurnije...
U nekim krajevima kao mom, recimo neke eko biljčice ne bi uspjele tako da...
Pokušavam se držati eko, ali ako ne ide onda ne ide!
Razumijete?
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 22:19
Peka možeš nam svoja iskustva u permakulruri i napsati, da nam i objasniš o čemu se radiWink

Znam o čemu je riječ , ali nisam toliko studirala o tome. Bilo bi lijepo objasniti o čemu je riječ i drugima.Smile

Savjet tvojim prijateljima bi bilo, ono što bi ja napravila

- Uzdignute gredice bi mogle mehanički spriječiti puža da dođe do biljke
( primjer je naveden u temi o biodinamičkom vrtlarenju http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=5543&PN=3 )

- zaštitne mreže protiv tuče  se može i bez uzdignute gredice ( a na uzdignutoj g. je savršena zaštita) postaviti na gredicu.
Kroz to ptica ne može proći, a ni puž. Protiv ptica se mogu koristiti i mreže sa širim okcima koje se koriste za voćke ( osobno sam koristila i zaštitilo mi je jagode).

http://www.agra.hr/osx/hr/c30/Nove-tehnologije-u-vocarstvu/a80/Protugradne-mreze-kao-zastita-od-tuce.html

- takođe iz iskustva ljudi talog kave ne podnose puževi ( ovo je Hoja primjenjivala),
 misli da ne vole ljuskice od jaja ( smrvljene) vjerojatno što su špicaste,
 moguće da im smeta pepeo kad se nanese oko biljaka.

Eto toliko, možda ti nešto bude pomogloSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 22:30
Originalno poslano od člana Tanja 20 Tanja 20 napisao:

Originalno poslano od člana PeKa PeKa napisao:

Originalno poslano od člana Tanja 20 Tanja 20 napisao:

Eto, ja sam sad upravo naučila što znači riječ permakultura. [IMG]smileys/smiley32.gif" align="middle" />

 

Pa, kako ti se sviđa?

Kako mi se sviđa, pa podržavam i jedno i drugo, ali naravno da je eko ili "domaće" zdravije i sigurnije...
U nekim krajevima kao mom, recimo neke eko biljčice ne bi uspjele tako da...
Pokušavam se držati eko, ali ako ne ide onda ne ide!
Razumijete?
Smile Pa, i da i ne. Razumijem da ljudi odustanu od eko pristupa ili permakulturnog pristupa, ako ne ide. To mi je ljudski. Što ne znači da je ono drugo neljudski Tongue
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2011 u 22:59
Hvala Smrcko, na prijedlozima i savjetima Star
Prenosim ih dalje... na Azore (da ne povjerujete kamo su zalutali moji dragi prijatelji, inače par iz Njemačke!). Više glava više zna...Embarrassed
Ja ne znam, ali baš ništa, o vama s druge strane ekrana, a učinilo mi se, kao nedavno posijanomBig%20smile, neuljudnim započeti temu deklaracijom o permakulturi.
Biodinamika? Hmmmm? Pekica i ja smo tek tu i tamo radili i primjenjivali neke preparate (više Pekica nago ja).
 
Evo tri najčešća, najelementarnija opisa Permakulture:
 
Permakultura je svjesno oblikovanje (dizajn) i održavanje poljoprivredno produktivnih ekosustava koje odlikuje bioraznolikost, stabilnost i žilavost prirodnih ekosustava. Permakultura je harmonična integracija ljudi i krajolika, koji na održivi način osigurava hranu, energiju, sklonište i ostale materijalne i nematerijelne potrebe.
Permakultura je kovanica dvije riječi - permanentna agrokultura (Permanent Agriculture) koju je početkom 70-ih revitalizirao tasmanijac Bill Mollison. Riječ "Permaculture" zaštićena je autorskim pravom, a vlasnici autorskih prava su Permakulturni instituti i Kolegiji diplomanata širom svijeta. Navedene institucije brane autorsko pravo sa svrhom ujednačenog i kvalitetnog obrazovanja novih diplomanata. Institut Permakulture Hrvatske jedna je od međunarodnih ustanova - nositelja navedenog autorskog prava.
Permakultura je interdisciplinarna znanost o Zemlji. Objedinjuje mnoge klasične znanosti i usmjerava ih na brigu o Zemlji, brigu o ljudima, mudar nadzor širenja populacije i nadzor potrošnje materijalnih dobara.
...
Eto, nešto je šira od vrtlarstva, pa i ekološkog ili organskog, premda je upravo vrtlarstvo okosnica mojeg bavljenja permakulturom. Za neke druge kolege to je sociologija, za treće tehnika i zelena tehnologija, a ima ih koji se bave gotovo isključivo "zelenim" graditeljstvom, ili zelenom gerilom, ili aktivizmom, ili "eteričnim" elementima, ili sjemenarstvom, obnovljivim izvorima energije, voćarstvom itd. itd. Nedostaje nam ozbiljniji broj zelenih ekonomista ili zelenih bankara, ali se nadam da će i tu uskoro krenuti na bolje.
Pa baš na ovom forumu sigurno je mnogo senzibilnih osoba kojima je blizak takav način razmišljanja i djelovanja...
 
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2011 u 04:51
Meni je najvažnije da bez puno bezpotrebnog rada, bez bespotrebnog razbacivanja vode i sa što više korištenja prirodnih tvari za svoju obitelj mogu na stol donjeti zdravu hranu. Znam da i to iziskuje mnogo truda, ali ta mi je kaplja znoja slatka jer znam da ima svoju svrhu.
PeKa, za sada samo čitam. Imam iza sebe puno godina vrtlarenja, ali je moje znanje krhko. Zato upijam, učim, istražujem i evo - čekam tvoje nove lekcije Smile .
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2011 u 20:51
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

Meni je najvažnije da bez puno bezpotrebnog rada, bez bespotrebnog razbacivanja vode i sa što više korištenja prirodnih tvari za svoju obitelj mogu na stol donjeti zdravu hranu. Znam da i to iziskuje mnogo truda, ali ta mi je kaplja znoja slatka jer znam da ima svoju svrhu.
PeKa, za sada samo čitam. Imam iza sebe puno godina vrtlarenja, ali je moje znanje krhko. Zato upijam, učim, istražujem i evo - čekam tvoje nove lekcije Smile .
Pa, dosta teško je odgovoriti na ovako zgusnutu poruku...Smile
Eto već neko vrijeme sjedim i dumam što bi tu bilo pametno, a ništa.
Hoya, na praktičnom polju smo gotovo jednaki. Pekica je vegetarijanka, pa naša proizvodnja za nju pokriva i do 80% hrane, ovisno o sezoni. Za mene nešto manje.
Na polju znanja smo identični Big%20smile
Mnogi vrtlari ne moraju znati ništa o permakulturi, pa opet mogu sasvim prirodno primjenjivati neke stvari koje su tamo nabrojane.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2011 u 23:15
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2011 u 23:17
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2011 u 23:18
E vidite na gomili slame ili sjena, uzgoj povrća.

http://www.jagawirt.at/cms/1_1_32_134.php
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2011 u 23:23

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 00:01
Smile Da li ima što od permakulture u tvom vrtu?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 00:21
Peka još ne znam dovoljno o tome, imam ideju o čemu se radi ali o primjeni što i kako mi sve nije jasno.
Misli da treba pročitati neku knjigu o tome.

Jedino što sam koristila uzdignutu gredicu i što ću postavljati ugalj na nove koje budem gradila ( o ovom sam govorila u biodinamičkom vrtlarenju, to su tehnike južnoameričkih indijanaca).

U biti pokušat ću sve što bude u mojim mogućnostima i što mi se čini pametno za uvjete koje imam. Inače vrt mi je u Gorskom Kotaru i moram do njega preći 100 km, tako da ne uspjevam sve što želim dovoljno brzo.

Zemlja mi je posna i pojeskovita, zahtjeva dosta truda.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 05:16
Originalno poslano od člana PeKa PeKa napisao:

Pa, dosta teško je odgovoriti na ovako zgusnutu poruku...Smile
Eto već neko vrijeme sjedim i dumam što bi tu bilo pametno, a ništa.
Hoya, na praktičnom polju smo gotovo jednaki. Pekica je vegetarijanka, pa naša proizvodnja za nju pokriva i do 80% hrane, ovisno o sezoni. Za mene nešto manje.
Na polju znanja smo identični Big%20smile
Mnogi vrtlari ne moraju znati ništa o permakulturi, pa opet mogu sasvim prirodno primjenjivati neke stvari koje su tamo nabrojane.
PeKa, meni je u vrtlarenju svaki savjet i promjena od dosadašnjeg načina rada dobrodošao.
Upravo sam pročitala knjigu "Vrt bez motike". Takav vrt trebam  Wink 
 
Tražim se između ove teme i teme o biodinamičkom vrtlarenju.
 
Ovaj drugi način planiramo primjenjivati tek za koju godinu (ako !?) kad pripremimo tlo.
 
Vrlo mi je bitno da se autorica knjige (već u poznim godinama dok je pisala) ne zamara kopanjem i okopavanjem, zaljevanjem, plodoredima. U biti ne zamara se ni ponekim lošijim prinosima jer ono što uzgoji u vrtu 12×18 m za njeno je domaćinstvo u dovoljnim količinama.
 
A zašto se "tražim": jer sam umorna, jer želim imati vrt sa puno manje uloženog rada. Pa ako vrt i podbaci - bar neću žaliti  jer se nisam puno ni mučila.
 
Planove sam napisala u temi o biodinamičkom vrtlarenju (iako će to biti samo bio-vrt).
Prave rezultate očekujemo i prije tri godine (kažu da je toliko potrebno) jer ćemo prvo zastiranje napraviti sa materijalom iz kompostne hrpe na koju se odlaže već duže vremena.
 
Zahvaljujući ovdje pročitanim tekstovima, proučenim linkovima i knjizi ja krećem Tongue.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 10:42
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Peka još ne znam dovoljno o tome, imam ideju o čemu se radi ali o primjeni što i kako mi sve nije jasno.
Misli da treba pročitati neku knjigu o tome.

Jedino što sam koristila uzdignutu gredicu i što ću postavljati ugalj na nove koje budem gradila ( o ovom sam govorila u biodinamičkom vrtlarenju, to su tehnike južnoameričkih indijanaca).

U biti pokušat ću sve što bude u mojim mogućnostima i što mi se čini pametno za uvjete koje imam. Inače vrt mi je u Gorskom Kotaru i moram do njega preći 100 km, tako da ne uspjevam sve što želim dovoljno brzo.

Zemlja mi je posna i pojeskovita, zahtjeva dosta truda.Smile
Vrt 100m od kuće je velika prepreka. Teško da se može ukloniti? Dugoročno, previše iscrpi čovjeka, pa samo "najžilaviji" nastavljaju Smile. Nema puno smisla sad da ti pričam kako permakultura savjetuje da vrt (manji priručni i veći za ostalo) bude vrlo blizu kuće, jer se čini da to kod tebe nije moguće. Ipak, možda izgradnja neke sjenice, kućice, zaklona na zemlji gdje je vrt. Ili aktiviranje neiskorištenih prostora oko kuće, prenamjena okućnice za vrt za hranu (izvrsno se preklapa sa cvjetnjacima!!!), možda iskorištavanje prostora po vertikalama (npr. po uzoru na šumske vrtove - stvaranje 6-7 razina prinosa), ostakljivanje jedne strane kuće - bilo što od toga ili sve zajedno ili štogod vidiš da je moguće, pa da zbrojiš koliko je to površine i da li može zamijeniti udaljeni vrt. Pa onda, da li su sadržaji uz kuću vrijedni iskorištavanja i prenamjene (npr. skupljanje kišnice s krova a za vrt - nasuprot zalijevanja vrta koji je 100m daleko itd.)
 
Posnu i pjeskovitu zemlju u permakulturi se obično tretira višegodišnjim, neprestanim malčiranjem (nastiranjem), što je jednostavno i ne treba neko znanje iz kemije (malč je moja pasijaWink). Biodinamičari nude nešto složeniji pristup, a ima i drugih rješenja, jednostavnijih i dugotrajnijih (da se zemlja sama pretvori u nešto sličnije humusu) ili skupljih i kratkotrajnijih (dodavanje što fali). Osobno, volim jednostavnost, a s kemijom sam već desetljećima "na vi", pa uglavnom malčiram.
 
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 11:23
PeKa, meni je u vrtlarenju svaki savjet i promjena od dosadašnjeg načina rada dobrodošao.
Upravo sam pročitala knjigu "Vrt bez motike". Takav vrt trebam  Wink 
 
Tražim se između ove teme i teme o biodinamičkom vrtlarenju.
 
Ovaj drugi način planiramo primjenjivati tek za koju godinu (ako !?) kad pripremimo tlo.
 
Vrlo mi je bitno da se autorica knjige (već u poznim godinama dok je pisala) ne zamara kopanjem i okopavanjem, zaljevanjem, plodoredima. U biti ne zamara se ni ponekim lošijim prinosima jer ono što uzgoji u vrtu 12×18 m za njeno je domaćinstvo u dovoljnim količinama.
 
A zašto se "tražim": jer sam umorna, jer želim imati vrt sa puno manje uloženog rada. Pa ako vrt i podbaci - bar neću žaliti  jer se nisam puno ni mučila.
 
Planove sam napisala u temi o biodinamičkom vrtlarenju (iako će to biti samo bio-vrt).
Prave rezultate očekujemo i prije tri godine (kažu da je toliko potrebno) jer ćemo prvo zastiranje napraviti sa materijalom iz kompostne hrpe na koju se odlaže već duže vremena.
 
Zahvaljujući ovdje pročitanim tekstovima, proučenim linkovima i knjizi ja krećem Tongue.
 
"Vrt bez motike" -- hahaha Tongue Ja probao.... ne ide.
Ruth Stout je prava "Ana četiri pištolja", ili nisam bio dovoljno dosljedan (što sam mogao da sam bacio motiku odmah na početku) ili sam odabrao srednji put, malo motike, malo ne.
Biodinamika je nastala kao pomoć "klasičnoj zemljoradnji" kakva je bila početkom 20. st., tj. ipak intenzivnija obrada zemlje, što znači oranje, kopanje štihanje i ostalo. Nemam puno iskustva u biodinamici, ali me i dalje živo interesira, kao i drugi zaboravljeni "mistični" načini ljubavi prema zemlji.
Sezone su različite, pa je procjenjivanje prinosa zaslugom permakulture nešto složenije. Uglavnom sam bio zadovoljan "manje mesnatim/vodenim" paprikama i urodima koji su bili vidljivo niži od količinski optimalnih, rajčicama čiji okus budi zaboravljene nijanse zadovoljstva, krumpirima koji mirišu na vanilin šećer kad se ispeku. Tako da mi je prirodna kvaliteta i nutritivna prirodna ubalansiranost postala mnogo važnija od kvantitete.  A muški pristup Ouch, posij koliko možeš i što više, i što različitije i pomješanije, obično je rezultirao viškovima koje Pekica i ja nismo mogli potrošiti, pa smo dijelili prijateljima.
Kolike je kvadrature tvoj vrt?
Jednostavno rješenje je zemlja neprestano pokrivena malčem kroz sva godišnja doba (Ruth Stout). U početku treba dosta intenzivno malčiranje tako da se brže i obilnije počne stvarati humusni sloj. A da se ipak ne pretjera u debljini zbog voluharica i miševa. Malč u vrtu obavlja nešto preko 20 funkcija koje radi i priroda, prava mala znanost. Rad s malčem je zahtjevan, ali ipak manje od ostalih rješenja za isto. Uglavnom ide jako dobro kad se uklopi s ostalim elementima, kao što su vjetrobrani, ograde, nešto manjih zemljanih radova... ovisno o karakteristikama mjesta...
Naravno, ako se čovjek "pomiri" s činjenicom da mu vrt izgleda kao nešto "divlje u zraku" i mnogo manje uredan i "na crtu". Pekičin i moj vrt često izgleda kao da će ga priroda, eva taj čas, progutati. Gole zemlje nema nigdje, sve pršti od željenog i neželjenog zelenila. Ali to je stvar osobnog izbora i spremnosti na pljevljenjeTongue
 
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.