Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sljez
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sljez

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sljez
    Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 08:23
Svima poznata ljekovita biljka koja se najčešće koristi za  olakšavanje kašlja, a kod bebica za čišćenje nosića....
 
U porodici Malvaceae -  sljezova, zanimljivo je nekoliko biljaka.......
 
1. Crni sljez ,  Malva  silvestris
 
2. Mali sljez ,  M. neglecta
 
3. Pitomi sljez ,  Althea rosea  - ( malvaroza,  trandovilje, crveni sljez )
 
4. Bijeli sljez , A. officinalis
 
Ove 4 biljke su mi poznate ili iz prirode ili iz  biljne apoteke....
 
Sad mi je najinteresantniji pitomi sljez koji naraste preko 2m, vrlo dekorativan i ljekovit -  čaj od suhih cvjetova upotrebljava se protiv kašlja, a budući da ime velike listove , kažu da se u njih mogu motati sarme....ha, ha !
Raste nedaleko kuće, pa ću ga slikati.
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2008 u 16:42
Slikaj,molim te , da vidim je li to taj isti koji kod nas raste oko kuća ali i odbjegne u prirodu.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 00:35
Dok sam ja odugovlačila......crveni sljez , pitomi sljez  se skoro osušio.....
 
 
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2008 u 00:53
Tek na ovoj trećoj slici vidim da je to to što sam mislila.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 22:35
Danas sam skupila sjeme - rekli su mi da je sljez, raste na plaži metar od mora - ima prekrasne roza cvjetove i vidim da je to isto na tvojim slikama, ali me zanima dali to ima neke veze s hibiskusom ili je to druga biljka.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 23:05
Hibiskus nazivaju još sljezolika, iz iste su porodice Malvaceae  -   sljezovi.....
Ovo na slikama je druga biljka i taj veliki što si ga pronašla je  Althea rosea...pitomi sljez, malvaroza, trandovilje....njega Rijeka ima u vrtu ali neki kultivirani oblik....
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2008 u 00:01
Slijez je inače dvogodišnja biljka, pa cvjeta tek druge godine. Baš mi je zanimljiv kultivar od Rijeke53 koji je procvjetao u istoj godini kad je posijan. Ja sam posijala sjeme koje sam dobila od Iris pred 2 tjedna, niknule su mi male biljčice:



cvijet bum čekala do druge godine.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 20:44
Što misliš dali da ja posijem sada ili čekam proljeće, da možda posijem u posudice, pa držim negdje do proljeća.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 21:22
Ja bi sijala odmah van, tako sam posijala i svoje.
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 09:52
ovo je bila moja ovogodišnja berbe sljeza


sutra je novi dan
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 15:01
...ajme prakrasan je!!!! smile227smile86.... ja ga ove god nisam nabrala.... nadam se da mi neće trebati :O))
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 23:29
Dugokosa , ali bereš samo cvijet?Od crnog sljeza je sve ljekovito cvijet, list i korijen.Ja ne berem korijen da bi ga dogodine opet našla, ali list i cvijet da.

btw:berba ti je prekrasna.Thumbs%20Up
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2008 u 07:34
ma drugu turu berbe nisam slikala ona je sa lišćem, korijen nisam nikad brala  a i sam se zasijao tak da sam ga ove god i čupala
htjela bi i bijeli sljez i koliko sam ga god čupala i sadila u vrt nije mi se primio jel neko zna kak da to napravim!?
sutra je novi dan
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2008 u 08:57
Kak ti se nije primio? Meni se jedino bijeli primio!
AK trebaš sjeme javi !

I kaj radite s njim? Samo čaj ili još nešto?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2008 u 09:57
Slika sljezovog cvijeta je prekrasna, dali on divlje raste po livadama, ja nikako da skužim koja je razlika između toga i onoga što sliči na onaj Rijekin, ali cvate tek druge godine., dali je taj neki pitomi, a ovaj tvoj na slici samonikli, ili ima više varijacija.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2008 u 12:36
Originalno poslano od člana Šeflera Šeflera napisao:

Kak ti se nije primio? Meni se jedino bijeli primio!
AK trebaš sjeme javi !

I kaj radite s njim? Samo čaj ili još nešto?


izvrsno njeguje kožu pa se mogu raditi kvalitetni mecerati za regeneraciju, rane, a pogotovo osipe, lišajeve, ekceme i sl kožne sve smetnja... nečistoče..... mecerati u ulju.... ali i čajem raditi losione ( koji doduše ne traju dugo)..ili od jakog čaja sirupe za grlo...
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2008 u 09:58
Zanima me recept za čišćenje kože lica. smile143 
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2008 u 11:16
ja ti neznam recepte samo ga trošim za čajeve, a za ostalo nemam cajt pa mi je drago kad od nekog dobim nekaj prirodno
sutra je novi dan
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 12:12
Za čišćenje lica možeš napraviti razne biljne tonike na pr. od preslice, sljeza..tako da skuhaš tzv. dekokt.Veliku žlicu biljnog materijala kuhaš u 1.5 dl vode, 15-20 min.
Uvarkom koji dobiješ namačeš lice kao i sa svakim drugim tonikom.Ako po licu ima akni, ranica i drugih problema, onda upotrebiti crni sljez.
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 12:33
Za to nije divizma?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.