Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zemlja/gnojivo
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zemlja/gnojivo

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 16:00
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 16:00
a što mislite o agresivnom gnojenju?
recimo biljka posađena u neki propusni supstrat, i onda se zalijeva i gnoji svaki dan, ili svaka 2 dana ?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Mezcal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2013
Lokacija: Bgd
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mezcal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 15:50
Glikice, pa sama si dala odgovor, mikroelemenata ima u gnojivu, ja ih isto tako dodajem.
Samo je bitno da bude gnojivo za kaktuse i sukulente, jer je za njih drugaciji odnos NPK nego za, npr, orhideje, ali to je vec poznato.
Minerale za ptice sam dodavao da bih povecao Ca, ali sad cu preci iskljucivo na Ca iz gipsa, vec sam to pripremio u pecnici , trebalo bi da brze deluje na biljke, nego npr.kreda, ljuske i sl.
Ko nema vremena i zivaca, moze da koristi samo djubrivo za kaktuse, ima i u njemu elemenata, uzece biljke vec koliko im treba.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 12:28
ajde mi netko recite......mikroelementi ? Što je to,kako gdje se kupuje? Inače, gnojivo koje imam sadrši mikroelemente, tako bar piše na deklaraciji. Što još?
Mezcal je pisao da se mogu dodati minerali ta ptice, zvuči mi prihvatljivo.
Dajte da se malo i sa ovim pozabavimo.

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 19:33
imamo temu "sijanje kaktusa", na 4-toj stranici.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 14:54
To jako ovisi od vrste do vrste. Ali može biti po nekoliko godina
Na vrh
loveflower View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Veljača 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje loveflower Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 14:49
Moje pitanje baš i ne odgovara temi, ali te teme nisam nigdje vidjela.
Zanima me koliko posijanom kaktusu treba vremena da naraste u kaktus onakve veličine koje se kupe (mislim na one manje).
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 18:28
Cek pinus pa ti tu pricas da su ti kloroticni pahici, a ne ja :) kak ti to savrseno funkcionira onda? Mi tu tebi pokusavamo pomoci, ne obrnuto.sto se adeniuma tice, na proljece ce biti cvjetova ako sve bude ok, biti ce i nekih eksperimentalnih stvari koje nitko nebi povezao s adeniumima, ali opet nema to veze sa tvojim pahicima. Ja sta sam rekla baziram na znanosti i na svojem obrazovanju, ne na bapskim pricama i rekla-kazala, koje se ovdje cuje toliko cesto da mi se uopce ne da ispravljati.
Ja sam ti pokusala pomoc, pa ti dalje kako hoces, meni ni iz djepa ni u djep. U biti glupa sam sto se trudim, moji kolege naplacuju svoje znanje, i vidi cuda ljudi puno vise cijene ono sto plate. Ali vise se ne mislim mijesati u rasprave, puknut cu tu i tamo slike i to je to, ionakoto daje veci kredibilitet od znanja.
velika gorica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 18:09
Ne da ti ne vjerujem Wolfsbane , nego ne želim mijenjati ono što mi je 3 godine savršeno funkcioniralo. Adeniumi su druga priča. Nisu osjetljivi na pH tla kao pahići. Dobro rastu u blago kiselim kao i u blago alkalnim tlima. Kombinacija komposta i drobljene cigle ili kombinacija komposta i pomice je po meni savršena kombinacija za rast i cvjetanje adeniuma. U praksi mi se ta kombinacija dobro pokazala. Adeniumi su mi obilno cvjetali i debljali kaudeks. Dok mi netko ne pokaže sliku svojeg rascvjetanog adeniuma a ja u sebi poželim da bi i moji tako izgledali niti u snu ne bi promijenio recept za supstrat. Teorija mora imati jake dokaze u praksi da bi ju prihvatio (i promijenio mišljenje).

Na vreći litvanskog bijelog treseta piše pH 3,5 – do pH 4,5. Kemičar nisam ali zar se pH vrijednost supstrata u tegli bitno ne promijeni ako zalijem teglu volumena 5 lit. sa 2 dcl. vode ili sa 1 lit. vode ?
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 17:54
znam da si spominjala borovu koru, zato sam i isprobao svoje sijance u tu posaditi kad sam vidio tvoje da normalno rastu u tome. Ali netko je bio kokos spominjao, moram pogledati stare postove.

Kad malo razmislim, sjećam se nekih dokumentaraca o tropskim šumama gdje se spominju vrlo kisela tla koja se zapravo sastoje isključivo od istrunulog lišća dok je mineralno tlo dublje, pol metra - metar ispod tog supstrata.
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 17:34
Ne spominjala sam borovu koru, al pinus mi ne vjeruje. Btw kora ima prirodan ph od 4 do 5. Kokos je banana za sve to osjetljivo na visak vode, ima uzasno visok CEC i zadrzavanje vode. Ajde ovisi koja je velicina al sve osim onih velikih komada nula bodova.
Al 3.5, ja nisam kemicar nego biolog al to je stvarno ocat...
velika gorica
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 15:13
Ma vjerujem, samo nisam toliko upoznat pa me čudi tolika kiselost.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 14:53
O uzgoju pahiča prije dvije godine nisam niti razmišljao. Znanje nula, iskustvo nula. No hvala Bogu postoji internet. Od silnih savjeta o uzgoju pahića kojih je internet pun morao sam ipak neke savjete prihvatiti kao mjerodavne, kažem nisam imao niti znanja niti iskustva. Izabrao sam grupu autora: Rapanarivo, Lavranos, J.J., Leeuwenberg, A.J.M., and Röösli i njihovu knjigu - klikni kao mjerodavnu. Za sada ako se držim njihovih savjeta i saznanja sve funkcionira OK. Oni su naveli podatak da Pachypodium brevicaule, P. cactiples, P. densiflorum, P.eburneum, i P. rosulatum rastu u prirodi u vrlo kiselom supstratu čija se pH vrijednost mijenja od pH 3,5 - do pH 5,0 - klikni.
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 13:56
sta nije wolfsbane bas spominjala prije neko vrijeme kokosov supstrat kao idealan za pahice?

Meni iskreno vrlo cudno zvuci ph 3 za neki supstrat posto je toliko kiseo npr razrijedeni limunov sok ili ocat. Ali ako tako pise...

Kao sto je wolfsbane napisala tako kiseli supstrat cini odredene minerale netopljivima dok drugi se brze otapaju sto je za biljku u posudi lose jer brze ostaju bez tih nutrijenata.

A ja ti kao kemicar kazem da je to racunanje ph u supstratu vrlo nezahvalno jer se stalno mijenja zalijevanjem i prihranom. Drukcije je nego u nekom vecem sustavu gdje ciklusi kruzenja elemenata odrzavaju ph u stalnim granicama.
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 13:39
A gle, moze ti supstrat biti najhranjiviji i najbolji na svijetu, ak ti je ph krivi biljci ce biti isto kao da je u kamenu posadjena,nece nista moci apsorbirati.
Osobno ne bih isla ispod 5, posebno ne ispod 4, al probaj pa vidi.
Ako nemaju debelu kutikulu mozes ih gnojit folijarno, kao privremeno rjesenje. E i bolje ti je zamijesati otopinu pred upotrebu, stajanjem se mijenja ph...
velika gorica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 13:07
Wolfsbane hvala, probati ću malo pojasniti zašto želim zalijevati sa „kiselom vodom“. Problem mi rade pahipodiji i to oni koji najbolje uspijevaju u „jako“ kiselom supstratu. Imam nekoliko pahipodija sa kojima nisam zadovoljan kako napreduju. Čitam da zahtijevaju u uzgoju kiseli supstrat (pH od 3,5 – 5.0). Problem kod p. densiflorum sam riješio pošto sam ga presadio u litvanski bijeli treset. Sada izgleda kao za izložbu. Prije je rastao u sličnom supstratu kao adeniumi (kompost + drobljena cigla, pH negdje oko od 7,5) lišće mu je stalno bilo žuto,( kloroza) a on sam nije napredovao.

Isti tretman sa P. rosulatumom, a i sa nekim drugim pahićima nije dao rješenje.Mislim da je za neke pahiće važan i mineralni sastav tla a ne sam pH vrijednost tla. Njih bi ovu sezonu htio presaditi u čisti mineralni supstrat a problem kiselosti supstrata riješiti prilikom zalijevanja. Treset općenito nije dobar za pahiće. Preko ljeta je sve OK. Problem je zima. Pahiće zalijevam slično kao i adeniume kroz cijelu godinu. No preko zime treset predugo ostane vlažan.

Hvala za savjet gdje da kupim papirice sa indikatorom. Na pet shop se nisam sjetio.

U obližnjem vrtnom centru za dekalcifikaciju i zakiseljavanje vode upotrebljavaju dušičnu kiselinu. Zato sam naveo nju a ne fosfornu. Nju mi je lakše nabaviti.
Te cure nisu kemičarke zato sam htio potvrdu od nekog znalca. Njihov savjet je bio prvo razblažiti 0,5 lit. dušične kiseline u 20 lit. vode. A poslije prilikom zalijevanja uzeti kakvih 10 ml tako razrijeđene otopine na kantu od 2 l vode. Normalno da puno zavisi o tvrdoći vode. Kod mene je voda jako tvrda, ukusna za pit ali puna kamenca. Mislim da će mi lakmus papir riješiti problem, na njega se nisam sjetio.

gospina trava, hvala i tebi za zanimljiv i koristan link. Treba se sada sve to malo proučiti.
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 11:44
nda, nebi islo kako bi se tako namjestio ph na recimo 7 ili 6.5?

pinus,po mom brzinskom izracunu gledas na oko 2.5 ml po litri vode, ali uzela sam pretpostavku da je ph vode 7.2.
nije ti pametno to tako raditi, jer moras znati ph vode za pocetak, a za to ga moras izmjeriti (svugdje varira). kad ga vec moras izmjeriti, onda ti je glupo raditi napamet otopinu kad mozes jednostavno polagano dodavati kiselinu u vodu (NIKAD OBRNUTO) i mjeriti dok ne dodjes do zeljenog ph. to je puno jednostavniji i brzi nacin,i manje vise se uvijek tako radi. odi u neki pet shop i nadji papirice sa indikatorom koje akvaristi koriste za mjerenje ph.
drugo, ph 5 ti isto nije dobra ideja. u hidroponici se ide do minimuma ph 5.8, za bilo kakvu varijantu zemlje idealno je od 6.2-6.4, inace nista od absorbiranja nutrijenata, imas po netu tablice sa ph rasponima za svaki mikro i makro nutrijent.
trece.... zasto bas duscina? ako su ti vrste osjetljive na dusik pocet ce se izduzivati i nekontrolirano rasti... obicno se koristi fosforna, i manje je opasna za rad od dusicne.
velika gorica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 11:01
Antonija ti si računovođa a ja sam građevinar. A za računanje pH vrijednosti nam treba kemičar ili bar neki odličan gimnazijalac.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 10:50
pinus, ja sam računovođaWink
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2013 u 08:29
antonija, mislim da ne bi išlo na taj način. Kemičari pH malo drugačije računaju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.