Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Matičnjak - Melissa officinalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Matičnjak - Melissa officinalis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2008 u 17:21
Nije glupo pitanje.Nikad nije suvišno pitati kad nisi siguran.
Zapravo, čaj se pravi od zelene i od posušene biljke.
Idealno je biljku ubrati i napraviti čaj ako je ona baš tada najbolja za branje.
Ali kako taj period kod nekih biljaka kratko traje, najbolje ju je ubrati u optimalno vrijeme, posušiti je i spremiti.
Ja puno ljekovitog bilja uzgajam u svom "ljekovitom vrtu".Neke berem i odmah u lončić za čaj a neke sušim.
Matičnjak(melisa ), metvica, kadulja,neven,trputac...su mi uvijek pri ruci i većinom ih upotrebljavam zelene.Dok gospinu travu, kičicu. preslicu. majčinu dušicu(cvijet ), bazgu....sušim i spremam.
Melisa se može rezati nekoliko puta, stalno se obnavlja.Čaj od melise smiruje i uspavljuje.Ali od nje se može napraviti i tinktura koja se zimi dodaje čaju i ima isti učinak.Osim toga tinktura od melise pomaže kod herpesa, reume,gihta...Pravi se tako da se tegla napuni svježim isjeckanim listovima melise i prelije dobrom rakijom, votkom ili 70% alkoholom.Ostavi se da odstoji , ne na suncu, 5-6 tjedana i procijedi.

Još je potrebno napomenuti da melisa ne bi smjela doći u dodir s metalnim predmetima tijekom pripreme.smile142

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2008 u 16:21
jako mi je zanimljiva ova tema jer se vec neko vrijeme pitam dal za caj koristite zelene listice (mente, melisse...) tj. kak uberete tak odmah kuhate caj ili se mora prvo posusit?? vjerojatno je glupo pitanje al nemojte zamjeriti.
i kako imam doma melisu (kupljenu u konzumu u teglici) i super napreduje, pitam se dal ju netko koristi za jos nesto osim za caj.?
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2008 u 11:12
Originalno poslano od člana CANDIDA CANDIDA napisao:

jel pčelinja metvica melisa, odnosno matičnjak? 


Candida, saznala sam da maticnjak (Melissa officinalis) zovu jos i 'pcelinja metvica' ili 'pcelinja trava', da sama rec 'melissa' na grc. znaci pcela. To je narodno ime koje je ova biljka dobila jer privlaci pcele, narocito maticu, i jos uvek se koristi u pcelarstvu. Pcelari je koriste da bi pomocu njenog mirisa vratili 'odbegli' roj.


Aglaja
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.