Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mrkva - (Daucus carota)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mrkva - (Daucus carota)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Lipanj 2011 u 21:36
sijala moja susjeda i ništa joj nije niklo
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2011 u 23:34
Evo obnavljam ovu temu i to s pitanjem: da li je netko sijao mrkvu tj. sjeme koje je zalijepljeno na trakice od papira, razmaknuto oko 3 - 5 cm i koliko je trebalo da nikne? Mislim da je ovo praktično jer se onda poslije ne mora prorijeđivati.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
trantinchica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trantinchica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2009 u 21:01
da,to ti je dobro..sto si rekla za iskoristavanje prostora..budem i ja tako druge godine..ovo mi je prvi vrt..Wink
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 22:56
Ja isto kombiniram luk i mrkvu na gredici baš zato što mrkva tjera lukovu muhu i obrnuto, a na rubovima gredica sijem rotkvicu ili salatu. Na ovaj način i jako dobro iskoristim prostor.
Na vrh
trantinchica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trantinchica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 14:33
ova informacija za zgaravicu je super..nisam znala..
ja sam svoje mrkvice posijala negdje prije tjedan i pol i tek je malo niknula..a ima i dosta trave,cekam da poraste da mogu iscupati te travke jer mi je ovako tesko..stavila sam je izmedu mahuna i rotkvica jer sam prcitala da su joj to dobri susjedi..drugi dobri susjedi su:grasak,blitva,rotkva..kopar poboljsava okus mrkve a luk tjera stetnike koji napadaju mrkvu..tako da sam stavila i malo luka izmedu mrkve..a mrkva daje i bolji okus rotkvicama Smile
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2008 u 22:42
Na koji način skladištite mrkvu za zimu?
Ono što je jako bitno kod nakon vađenja mrkve iz zemlje je da joj se ostavi nakoliko cm zelene stabljike,  inače neće dugo trajati.
Što se tiče spremanja za zimu, najpoznatije je spremanje u pijesak, ali ja sam po maminom iskustvu počela mrkvu spremati u limenu (s premazom boje za metal) kantu s samo malo vlažnog pijeska na dnu - na taj način najdulje zadrži svoju aromu i ne postane bljutava, jedino treba tu i tamo provjeravati da ne truli, te maknuti eventualne trule mrkve.
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2008 u 13:21
Super za informacije...ovo za žgaravicu moram isprobati...
 
Moj sin je obožava, pa sam presretna da je hoće jesti!!!
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 07:43
Obožavam ju! AKo popapate malo više mrkvice- pigmenti vam prorade pa pocrvenite.

Koristim ju za MM kao ljek protiv žgaravice!
Naribati ili napraviti svježi sok od mrkve- ne šečeriti!
Nakon 15-tak min žgaravice više nema!!!!

Bolja od soda bikarbone!

A lišće stavim i u juhicu!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2007 u 21:49
I u ove vruće dane,mrkva je idealna za žeđ.I sok od mrkve,ja ga obožavam,i salata(samo naribana mrkva) smanjuje žeđ i osvježava.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2007 u 17:16
Mrkva je dvogodišnja biljka iz familije Apiaceae koja se gaji radi zadebljalog korena koji se u ishrani koristi u svežem stanju, kao varivo, začin, dehidrirana, marinirana, zamrznuta... Poreklom je iz oblasti Mediterana. Mrkva je bogata beta karotenom i ugljikohidratima. Mrkva se preporučuje za poboljšanje vida i za snižavanje šećera u krvi. Koren mrkve može biti narandžaste, bele, žute, crvene, ljubičaste, crne, ružičaste boje. Mrkva ima osobinu da nakuplja nitrate koji su štetni za ljude, a najviše nitrata se nakuplja u glavi korena i u srčiki (središnjem delu mrkve). Mrkva niče na temperaturi od 3-4 stepena Celzijusova, ali je optimalna temperatura za rast oko 20 stepeni. Ona zahteva mnogo svetlosti i ne voli zasenjivanje. Pri naglim promenama vlažnosti zemljišta dolazi do pucanja korena. Zahteva lakša, rastresita zemljišta dobre strukture. Zahteva primenu 80-120 kg N i P i 120-140 kg K po hektaru.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.