Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - tanjica treba pomoć
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


tanjica treba pomoć

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: tanjica treba pomoć
    Objavljeno: 06 Ožujak 2010 u 21:50
Evo ovako, imam prilično malo mjesta u svom cvjetnjaku pa bih ga htjela što ljepše urediti no ideja ni odkud ..kao što se vidi na slici, prošle godine s lijeve strane do kamenjarčića bile su samo ruže i pompos trava ..kasnije sam posijala i travu koja se ovdje ne vidi ..Sad, ove godine bih ostavila ruže i pompos ali bih stavila još nešto ali neznam što ..uglavnom nebih htjela napraviti đumbus, odnosno da bude sve nepregledno i nabacano ..mislila sam možda i neki ukras nabaciti il neš slično.u svakom slučaju svaki prijedlog je dobrodošao Wink..


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2010 u 22:05
Ne znam baš šta bi mogla staviti.Pampasica ti zauzme dosta mjesta i oko,tj.ispod,nje ne možeš ništa saditi.Ruže se isto razrastu.
Jel bi nešto cvatuće,jednogodišnje,neke trajnice?
Možeš staviti tegle,neke ukrasne ili pliće sa raznim cvijećem pa to kasnije makneš ako ti se nebude dopalo ili kad neku ideju dobiješ.
U svakom slučaju,krasan ti je ovaj ulazsmile57
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2010 u 23:38
hvala, hvala Smile, bome sam se vraški namučila tjedan dana da ukopam ove blokove ..sad kad je izrasla trava, onako pokošena izgleda još ljepše tak da mi nije uopće žao muke oko toga ..što se tiče nekih trajnica, neznam koliko mi je sad to pametno zasaditi okolo naokolo( a i fala Bogu, kamenjar je tu za njih) ..bolje je kako kažeš da stavim neke tegle ili slično, ali ono što na netu nailazim je malo toga što bi mi baš zapelo za oko ..btw, ovih ruža sada više nema tu, tu će ove godine biti tvoje Wink ..
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2010 u 10:25
Znači primile su seThumbs%20Up
Sad pokušavam to zamislitiWacko.Dakle,oko ovih blokova je trava,sa strane budu ruže,nekakve...Da napraviš stablašice od ruža!? Onda one "gore"cvatu a dolje je prazno.Dolje je vjerojatno isto trava,oko ruža,jel?I onda na tu travu staviš ukrasne posude,ma ima toga svuda za kupiti,i u njih neke malecke biljkice....sukulente,prkos,neku ukrasnu ,nisku,travu....
Sad ti to probaj zamislitiLOL
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2010 u 14:46
da, trava je i  ispod ruža..inače, ruže su se jako brzo primile, još pod staklenkom počele tjerati ..a i mislila sam od jedne obavezno stablašicu napraviti, koliko se sjećam, rekla sam da ću od bijele pokrivačice probat napravit..malo me frka da to nebu samo tak, al sva sreća pa si mi poslala više tih grančica pa sam ih zapiknula i na kamenjar pa da mi taman i ne uspije, ove su mi ostale ..danas sam još kupila jednu crveno bijelu, nisam mogla odoljeti :) ..tako da će ove godine sve biti u ružama i to svih boja ..po ovoj ogradi se još penju žuta, roza, crvena i bijela ..bit će to pravi mali cirkus Tongue

što se tiče ostalog cvijeća, da, ziher ću onda staviti neke posude, probat ću još nać nešt na netu da si mogu to zamislit barem otprilike pa stavim sličku ..čak sam mislila oko tih ruža staviti kao neko okruglo manje kamenje(onako u krug oko svake)..mama je isto kod sebe tako i izgleda jako efektno, samo se bojim kak će mm to s flaksericom kosit :D ..
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 01:22
Čim sam vidjela tvoju stazu podsjetilo me na ovo.

   
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 01:22
Ili ovo


Na vrh
Marina Ćorluka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marina Ćorluka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 07:44
Zašto ja ne vidim sliku od Tanjice?Ideje su za pet!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 08:43
Smrčko ideje su kao što si nam i ranije pokazala, preprekrasne (još nisam prežalila one slike koje si zbrisala). No kamo sa svim ostalim biljkama koje je naša Tanjica marljivo skupila? Dala si nam školski primjer dobro koncipiranog sjenovitog vrta s hostama, ukrasnim travama, pretpostavljam da ima astilba, paprati, tiarela, heuhera i heuherela, brunera, pulmonarija i prate stazicu koja se izvrsno uklapa u ovu 'šumsku' zajednicu ukrasnog grmlja i drveća... Tanjica je počela radove, proljetno 'veliko pospremanje', a tu bi trebao jedan odred za čišćenje. I mene to svakog proljeća čeka, jer kad upoznamo biljke, vidimo gdje smo pogriješili. Prvo treba utvrditi jeli biljka dobro napreduje, tj. jesmo li joj našli odgovarajuće mjesto. a drugo kako se slaže s ostalim biljkama, po boji, visini, teksturi. Onda slijedi velika selidba, planski izvedena. Mislim da bi prvo trebalo utvrditi koje biljke su ključne, koje čine kostur gredice, a onda oko njih saditi one koje se s njima slažu po kriterijima gore navedenima.    
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 12:41
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Ili ovo


Koje cvijeće je pod brojevima 4 i 9?
 
Ovo mi izgleda prekrasno.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 18:20
Evo Proljećence,  dago mi je da ti se dopadaHug. Ovako bi i ja sebi mogla napraviti , sve podnosi niske temperature i lijepo izgledaSmile

1. Hosta sieboldii  podnosi temperature i niše od -35 stepeni

2. Aegopodium podagraria 'Variegata' do - 34 , koristi se kao pokrivac tla

3.  Hosta " August Mooon" podnosi i temperature niže od -35

4. Adenophora confusa,  podnosi temperature niže od - 35

5. Polygonatum odoratum 'Variegatum', podnosi temperature niže od - 35

6. Hosta 'Blue Cadet', podnosi temperature niže od - 35

7. Hosta 'Guacamole', podnosi temperature niže od - 35

8. Astrantia major,  do - 34

9. Hakonechloa macra 'Aureola' podnosi do - 28 . Prekrasna japanska trava  voli polusjenu i svježe tlo , a izvrsno pristaje i uz hoste.

10. Kirengeshoma palmata ili  voštani zvončić, podnosi do - 28
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 18:58
Drago mi je da vam se sviđaju ideje, nekako me stazica podsjetila na ove primjereHug.
Lijepo je vidjeti stručno odrađene primjere,.Smile

 Vrt je od početne do konačne slike nastajao 5 godina.
Mislim da u cjelokupnoj slici ( one 3 gore) su korištene biljke:

Ukrasne trave

Rubus odoratus

Cornus spp

Alnus spp

Adiantum pedatum

Blechnum spicant - rebrača paprat

Dryopteris arguta - paprat

Athyrium felix-femina - bujadika

Polysticum munitum - paprat

Vaccinium ovatum

Gautheria shallon

Arctostaphylosuva-ursi - medvjedka
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 19:24
Smrčko ideje su superiška, upravo to je bitno, stručno razrađen plan sadnje, s točnim nazivima i količinom biljaka. Ovdje bih jedino Alnus zamijenila nekim manjim, atraktivnijim stablom. Imaš kakvih nacrta za sunčana stanište, izguglaj neke ideje, molim te... čini mi se da je ovo Tanjicino mjesto poprilično sunčano.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 19:56
Pokušat ću naći kad budem imala vremenaThumbs%20Up. One slike sam imala od ranije spremljene u kompu, te sam ih brzo našla.Smile
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 20:16
Ideje su super, al sad kad si to nekak zamislim, da recimo ja stavim nešto uz stazicu bojim se da bi bilo previše jer je i ovako malo mjesta :(.Inače razlog zašto prevladavaju ruže je upravo zato jer ima malo mjesta pa da sam recimo stavila nešto niže, s ceste se nebi vidjelo jer bi ograda to prekrila a onda to meni nije to .. pa mi je nekako bilo najbolje stavit ruže i tu jednu pomposicu ..hm, jedino možda da sam stavila još nešto što naraste veličine ruže ..možda neko manje drvce?!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 17:04
tanjica je napisala
Originalno poslano od člana tanjica tanjica napisao:

..hm, jedino možda da sam stavila još nešto što naraste veličine ruže ..možda neko manje drvce?
Pogledaj ove patuljaste četinjače, sve osim tise nema potrebe da obrezuješ. Svi narastu baš kao ruže sa tvoje slike. Tisa sporo raste, dobro podnosi sjenoviti položaj ako je potrebno možeš ju oblikovati rezanjem po svom ukusu, sve podnosi i postaje sve ljepša. Chamaecyparis lawsoniana Snow White si tako i tako nabavila. Ako se odlučiš za koji od ovih patuljastih četinjača predlažem da okolo stabla postaviš mulč foliju i nasipaš mulč od borove kore. Djeluje dekorativno a riješila si problem korova i trave.


......

1,2 slika - Picea glauca conica,3,4,5 - Chamaecyparis obtusa Nana 6,7 - Taxus baccata fastigiata auera, 8 Pinus brepo
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 21:55
Da, baš sam mislila neko drvo tamo šiknuti ..vjerojatno onaj borić baš i budem ..još kad dođe božić pa ga i okitim, bilo bi mrak ..Super ideja Clap

Btw, kaj se mogu oni grančicama razmnožavati?Sad mi je nekako žao opet ga ne staviti i tamo gdje sam prije mislila pa bi tamo isto piknula ak se može.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 22:14
Moraš praviti razliku između bora, tise ,pačempresa, čempresa itd. Borovi se ne razmnožavaju grančicama . Od svih spomenutih biljaka u mome postu, bor je samo ovo drvo na zadnjoj slici Pinus nigra brepo.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 12:02
Samo me malo nema i odmah noviteti.
Šmrcko, ova japanska trava Hakonechloa macra 'Aureola' se može nabaviti kod nas? Ove fotke vrta u sjeni ili barem link bi trebala puknuti na temu vrt u hladovini, plizzzz! Super su!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 20:34
Ovdje spominju tu travu, te se možete raspitati po vrtnim centrima, možda je ima.
<>http://www.decora.hr/biljeske/Htm-Clanci/MLV-2005-09-SatiraniListovi/SareniListovi.htm

One slike nisam stavila kao sjenoviti vrt nego općenito kako kombinirati i oblik koji me podsjetio na Trajnicin ulaz Wink ,može se ubaciti i sunčane biljke. Bitna mi je bilo pomoći sa idejom .Smile

Pokušala sam naći nešto u kombinaciji sa ružama, ali iskreno ruže se ne kombiniraju sa drugim biljkama i ako se to uradi treba točno znati što i kako jer vrt od prekrasnog ružičnjaka prelazi u nešto sasvim suprotno. Ruže su kraljice i ljepotice samo za sebe ( bar po slikama koje sam vidjela), pregledala sam hrpu slika sa neta iz cijelog svijeta. Sa ružama morate uskladiti od boje cvijeća pa do najsitnijih tančina da ne bi bilo nakaradno. Ovo je moje osobno mišljenje.
I ja planiram ružičnjak. Neću ubacivati u njega ništa, na tom mjestu će mi biti samo ruže, i možda nešto što pokriva tlo.Smile

Voljela bi da nam Baka Bea nešto savjetuje kako da oformimo lijep ružičnjakHug i što bi išlo u njega da se ruže ne pogube u šarenilu.Wink
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.