Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kukurijek - Helleborus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kukurijek - Helleborus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 456
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 18:07
A mene podsjeti na prve ranoproljetne izlete po planinama u okolici Zagreba!!! smile186
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 16:15
Hvala ti puno na ovome Pomme dor!!!
 
Kada vidim ovaj cvijet uvijek me podsjeti na djetinjstvo i vikendi kod bake na selu!!
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 15:52
Hvala puno na ovbim veselim slikama!! ovaj tvoje crveni je predivan!!!
 
Kukurijek ili u narodu poznat još kao glavobolek,snježnica i kokoška, je biljka sa svijetloružičastim cvijetom, modrozelenim listovima i zeljastom stabiljkom. Otrovna je, oštrog okusa. Ljudi je rado skuplaju u dekoativne svrhe.
Obrežite stare stabljike kukurijeka kako bi potaknuli rast novih izdanaka, a time i obilniju cvatnju zimi.
Pažnja: Ne nosite kukurijek u kuću jer kažu da od njegovog mirisa boli glava, a kokoši više ne nesu jaja.
Svježi kukurijek je smrtonosan
 
Dok se u pučkoj medicini rabi za liječenje duševnih bolesti, moderna oficijelna medicina ne koristi kukurijek zbog opasnog kumulativnog djelovanja njegovih sastojaka
I kod nas je osjetljiva i zaštićena biljka
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 15:30
Malo sam pretražila forum i nisam našla ovu trajnicu. Budući da je vrijeme cvjetanja ove biljke eto ja otvaram temu. Ukoliko se ne nalazi na pravom mjestu neka Admin premjesti temu tamo gdje treba.

Za početak nekoliko slika koje sam pronašla na netu (zato sam i ostavila adresu na slikama) Ako vam se sviđaju fotografije na tim stranicama možete vidjeti i druge vrste kukurijeka, ja jednostavno samo pasem oči i umirem od zavisti.

Helleborus croaticus Martinis


Navodno se radi o našoj vrsti kukurijeka. Ako netko ima više informacija o ovom kukurijeku, na primjer gdje nabaviti sjeme (jer je zaštićen pa ga se nemože brati) i da li ga je netko kod nas vidio.

Ono sto sam našla na internetu glasi ovako : Rasprostranjen je na uskom području sjeverne Hrvatske u svijetlijim šumama i po livadama. Biljka koja se lagano sadi i prilagođava novom staništu. Potrebna joj je bogata zemlja, voli humus. Tek je nedavno prihvaćena kao helleborus, vrlo je bliska Helleborus atrorubens, i dugo je vremena s njm bila zamjenjivana.


U nastavku nekoliko kukurijeka iz mojeg vrta











Radi se o Helleborus Niger koji je ovdje u Francuskoj u modi većnekoliko godia i lako ga se može kupiti u rasadnicima.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 456
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.