Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sistematika bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sistematika bilja

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Heliofit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 02 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 459
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Heliofit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2011 u 18:43
Pozdrav svima
Ova tema kao da je od svih zaboravljena, a po mom mišljenju jedna je od najvažnijih, jer biljke moramo dobro poznavati na ovaj način da bi ih razumjeli, udovoljavali im , a one nas za uzvrat činile sretnim
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 10:19
Ako nekoga zanima evo i detaljnije sistematike semenica ili Spermatophyta
Odeljak ili phylum semenica (spermatophyta deli se na dva pododeljka (subphylum) 1. Gimnospermae ili golosemenice i 2. Angiospermae ili Magnoliophytina, odnosno skrivenosemenice.

pododeljak golosemenica deli se dalje na dva dela, na igličaste golosemenice (Coniferophytina) i na perastolisne golosemenice (Cycadophytina).
Igličaste golosemenice dele se na dve klase (Classis): Ginkgoatae i pinatae. Iz klase Ginkgoatae postoji samo jedna familija Ginkgoaceae, dok se klasa Pinatae deli na 3 podklase (Subclassis): Cordaitidae - iz koje nema živih predstavnika, Taxidae sa familijom Taxaceae i Pinidae sa dva reda (ordo) Voltziales, čiji su predstavnici izumrli i red Pinales sa familijama Pinaceae, Cupressaceae, Taxodiaceae, Araucariaceae, Podocarpaceae, Cephalotaxaceae.

Perastolisne golosemenice dele se na 4 klase: Liginopteridatae sa dva reda Liginopteridales i Caytoniales. Danas nema živih predstavnika iz ove klase, kao ni iz klase Bennettitatae, dok iz klase Cycadatae postoji familija Cycadaceae, a iz klase Gnetatae familije Gnetaceae, Ephedraceae, Welwitshiaceae.

Ovo je bila najkraća sistematika o golosemenicama, ako nekoga zanima sistematika skrivenosemenica koja je mnogo opširnija napisaćemo i to.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2008 u 00:09
Porodica Arecaceae ili por. palme
Palme su uglavnom podrijetlom iz tropskih i subtropskih krajeva ali i s Mediterana. Postoji mnogo vrste od ukrasnih do kultiviranih.
 
 
Cocos nucifera ili Kokosova palma
-kultivirana voćna vrsta, podrijetlom iz tropskih krajeva
 
 
Phoenix dactylifera ili Datulja
-kultivirana voćna vrsta, podrijetlom sa Mediterana (sj.Afrika)
 
 
Washingtonia filifera ili Vašingtonija
-ukrasna palma, podrijetlom iz južnog dijelaSAD-a (Kalifornija,Arizona).
 
 
Elaeis guineensis ili Uljana palma
-kultivirana palma,uljarica,iz mesa ploda se dobiva palmino ulje,podrijetlo zap.Afrika.
 
 
Hyophorbe lagenicaulis ili Bačvolika palma
-ukrasna vrsta, podrijetlom sa otoka Mauritius.
 
 
Lodoicea maldivica ili Maldivika
-kultivirana voćna vrsta,porijetlom sa otočja Maldiva i Sejšela.
 
 
Cyrtostachys renda ili Palma crvenog debla
-ukrasna vrsta, podrijetlom sa Indonezije.
 
 
Trachycarpus excelsa ili Visoka žumara
-ukrasna palma, podrijetlom je s Mediterana i česta je kod nas na moru.
 
 
Kentia forsteriana ili Howea ili rajska palma
-ukrasna vrsta,podrijetlom iz subtropskih krajeva.
 
 
Chamaedorea elegans ili Ukrasna brdska palma
-ukrasna vrsta,podrijetlom iz planinskih područja srednje Amerike.
 
 
Licuala grandis ili Velelisna palma
-ukrasna vrsta, podrijetlom sa Nove Guineje.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 21:23
Konačno objašnjenje, moj je kristov trn ipak znači trnica, jer je konačno procvjetala. Muči me već nekoliko mjeseci i sad je samo ujutro pozdravim, ne podižem glas da se ne bi naljutila. Ima dosta svjetla, ali i sunca kroz staklo, morat ću joj spuštat venecijane, ako bude prejako sunce.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 20:50
ma da? znači baka ima ženskog hehehe
Per aspera ad astra.



Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 20:08
štp se tiče isusova trna  posebno voli sunčanu stranu , nevoli puno premještanja  puuu..no vode , kao i sve mlječike  ,a postije muški i ženski oblici , muški ne cvjetaju
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 20:05
i ja je imam. visoka je oko metar  prekrasna , ali nije cvala zahtjeva dosta vodice.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 20:01
Jeste vidjeli cvijet od trostrane mlječike? Mojoj baki procvjetala... A žena koja se bavi uzgojom kaktusa rekla da je jako teško da procvjeta u kući...
Per aspera ad astra.



Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 19:53
Hej, hej susjeda ipak sam ja tu malo bliže i čini mi se jako brzo na kavi Isusov trn zvuči jako privlačno.

smile160 i mislim sa ga već sadim.......smile222
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 19:50
i ja imam  ovu trostruku mlječiku veoma je lijepa ivelika  , ako neko želi pomladak neka se javi , a imam i  isusov trn ( euforbja mili ) također imam mlade pozdrav bit ću velikodušna
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 19:23
smile141
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 01:30
Ako nekoga zanima od danas ćete moć saznati koja biljka spada u koju porodicu i njezino podrijetlo i svrhu. Ako je to ikome od pomoći.
 
Porodica Euphorbiaceae ili por.mlječike.
Većinom sve biljke koje spadaju u tu porodicu su otrovne pa čak i smrtonosne. Mnoge su ukrasne,kultivirane ali i korovne vrste.
 
 
Euphorbia pulcherrima ili Božična zvijezda
-ukrasna vrsta, podrijetlom iz srednje Amerike.
 
 
Euphorbia trigona ili Trostrana mlječika
-ukrasna vrsta, podrijetlom iz Afrike.
 
 
Euphorbia milli ili Kristov trn
-ukrasna vrsta, podrijetlom sa Madagaskara.
 
Euphorbia peplus ili Vrtna mlječika
-korovna vrsta, samoniklo raste kod nas na livadama i u vrtovima.
 
 
Euphorbia helioscopia ili Mlječika suncogled
-samonikla vrsta, kod nas raste na livadama.
 
 
Acalypha hispida ili Lisičji rep
-ukrasna vrsta, podrijetlom iz tropskih krajeva
 
 
Codiaeum variegatum ili Kroton
-ukrasna vrsta, podrijetlom s indomalajskih otočja.
 
 
Ricinus communis ili Ricinus
-kultivirana biljka, uljarica, podrijetlom iz Afrike.
 
 
Hevea brasiliensis ili Kaučukovac
-kultivirana biljka, mlječni sok se koristi za izradu gume, podrijetlom iz južne Amerike.
 
 
Manihot esculenta ili Manioka
-kultivirana biljka, koristi se radi gomolja za jelo, podrijetlom iz tropske Amerike.
 
Sve su slike s NET-a.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.